Do ochranného cyklopruhu môžu podľa bratislavskej samosprávy vojsť šírkovo rozmerné vozidlá, keďže tieto pruhy sú práve na užších komunikáciách. Ide teda o autá, ktoré sa nezmestia do jazdného pruhu, napríklad MHD či nákladiaky.
Do takéhoto cyklopruhu môže osobné vozidlo vstúpiť len v nevyhnutných prípadoch, ako napríklad vyhnúť sa protiidúcemu autu na cestách, kde nie je stredová čiara alebo pri odbočovaní. Všetky vozidlá musia brať ohľad na cyklistov a neohroziť ich. Magistrát zároveň zdôrazňuje, že na ochrannom cyklopruhu je zakázané parkovať aj na krátku dobu zastaviť.
Účelom ochranného cyklopruhu je zvýšiť bezpečnosť cyklistiek a cyklistov na cestách, kde sa pre šírku cesty nedajú vyznačiť vyhradené alebo oddelené cyklopruhy. Rovnako fungujú ako dočasné riešenie na zlepšenie bezpečnosti do času výstavby novej infraštruktúry.
Ochranný cyklopruh sa od vyhradeného líši tým, že je súčasťou jazdného pruhu a vyznačuje sa prerušovanou čiarou. Od minulého leta sa vedenie Bratislavy rozhodlo podfarbiť ich červenou farbou pre vyššiu bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky.
Mestská samospráva priznáva, že najbezpečnejším typom cyklistickej infraštruktúry je vyhradený pruh pre cyklistov, teda oddelená cyklotrasa. Tieto projekty sú podľa nej však časovo náročné a ochranný cyklopruh je rýchlejším riešením, ktoré zvyšuje pozornosť vodičov, zabezpečuje ich väčší odstup od cyklistov a vďaka červenému podfarbeniu zvýrazňuje aj prítomnosť cyklistov na ceste.