Koniec slobody pre Daniela Bombica. Najvyšší súd v utorok rozhodol, že obvinený extrémista bude stíhaný za mrežami. Dôvod? Nedodržanie podmienok, ktoré mu ešte vo februári stanovili sudcovia.
Prípad Daniela Bombica sleduje Slovensko už dlhé mesiace. Vo februári tohto roka Najvyšší súd síce konštatoval, že existujú dôvody na jeho väzbu, no zároveň videl možnosť nahradiť väzbu prísnymi opatreniami na slobode. Bombic dostal niekoľko podmienok, medzi nimi zákaz publikovať nenávistné príspevky či zúčastňovať sa na verejných zhromaždeniach.
Lenže, ako sa ukázalo, Bombic tieto podmienky nedodržal. „Podľa senátu obvinený nesplnil podmienky, ktoré mu uložil, napríklad zverejnil príspevky s nenávistným charakterom,” uviedol Najvyšší súd. Sudcovia dôsledne analyzovali každý príspevok, na ktorý upozornil prokurátor, a rozhodli: Bombic musí do väzby.
Napätie vyvrcholilo v stredu 16. apríla, keď Bombic strávil celé dopoludnie na balkóne parlamentu počas rozpravy o zákone o mimovládkach. Len pár minút po poludní ho mimo budovy zadržala polícia a prokurátor okamžite podal návrh na jeho väzobné stíhanie.
Po tom, čo sudca Špecializovaného trestného súdu Bombica najprv nevzal do väzby, sa situácia ešte viac vyostrila. Na stránke Úradu vlády sa dokonca objavilo nezvyčajné stanovisko: „V danej veci bude potrebné rešpektovať každé súdne rozhodnutie. Či v prospech alebo neprospech obvineného. Určitý údiv a pochybnosti však vyvoláva aktivizmus vyšetrovateľa a prokurátora, ktorý do určitej miery pripomína nešťastné roky 2020 až 2023, kedy boli vtedajšej opozícii zatvárané ústa trestným právom,” napísal Úrad vlády.
Najnovšie rozhodnutie Najvyššieho súdu je však jasné. Bombic bude väzbu vykonávať v Bratislave. Jeho prípad naďalej zostáva ostro sledovaný – práve preto, že má podľa mnohých zásadný význam pre výklad hraníc slobody prejavu na Slovensku.
Daniel Bombic je problémovou osobou najmä pre svoje vystupovanie na sociálnych sieťach, kde opakovane šíril extrémistický a nenávistný obsah. Vyšetrovatelia mu pripisujú podporu extrémizmu, schvaľovanie trestných činov a podnecovanie nenávisti voči rôznym skupinám obyvateľstva. Problémy mu však nepriniesla iba aktivita na internete – Bombic sa viackrát dostal do konfliktu aj s novinármi, ktorých verejne urážal a zastrašoval.
Osobitne sledovaným incidentom bola jeho nenávistná kampaň voči známej novinárke Zuzane Kovačič Hanzelovej. Na sociálnych sieťach o nej šíril osobné útoky a dezinformácie, čím vyvolal vlnu kritiky zo strany médií aj verejnosti. Tento prípad len potvrdil obavy, že Bombicove aktivity prekračujú hranice slobody prejavu a predstavujú reálnu hrozbu pre nezávislú žurnalistiku a demokratické hodnoty.