Bratislavská firma Výťahy Zeva po 33-rokoch končí, výťahy dodávali do známych hotelov, bánk či ambasád


Bratislavská firma Výťahy Zeva po 33-rokoch končí, trh ju zomlel

Foto: Bratislavská firma Výťahy Zeva po 33-rokoch končí, výťahy dodávali do známych hotelov, bánk či ambasád
Foto: Výťahy ZEVA

Po viac ako troch desaťročiach sa uzatvára kapitola jednej z najznámejších bratislavských firiem – Výťahy ZEVA. Spoločnosť, ktorá od roku 1992 dodávala výťahy do mnohých významných budov na Slovensku aj v zahraničí, čelila v posledných rokoch vážnym finančným problémom. Začiatkom apríla 2025 požiadala o konkurz a postupne ukončila svoju činnosť, informuje DenníkE.

Výťahy ZEVA boli známe svojím individuálnym prístupom k zákazníkom a schopnosťou prispôsobiť sa špecifickým požiadavkám. Nájdeme ich napríklad v hoteloch Kyjev a Devín, na Ministerstve obrany SR, v ambasádach Egypta a Rumunska, ako aj v mnohých bankách, vysokých školách a poisťovniach po celom západnom Slovensku.

Firma sa však v posledných rokoch dostala do finančných ťažkostí. V roku 2023 zaznamenala stratu viac ako 164-tisíc eur, pričom jej tržby klesli na 1,6 milióna eur. Nedoplatky na odvodoch a daniach dosiahli takmer 150-tisíc eur. Napriek snahám o záchranu sa firme nepodarilo prekonať tieto problémy a bola nútená ukončiť svoju činnosť.

Za firmou stáli traja spolumajitelia – Igor Buday, Alexander Pomšár a Ladislav Zemánek. Konkurz bol vyhlásený 15. apríla 2025. Zánik Výťahov Zeva je príkladom toho, ako aj dlhoročné a etablované firmy môžu čeliť nečakaným výzvam a ukončiť svoju činnosť.  


Výťahy Zeva pritom nie sú jediným podnikom, ktorý v posledných mesiacoch ukončil svoju činnosť. Slovenský trh momentálne zažíva turbulentné obdobie, ktoré zasiahlo viacero známych značiek. Do konkurzu sa dostala aj potravinárska firma Gold Plus, ktorá ešte donedávna zásobovala výklady s bežnými potravinami a svojho času konkurovala aj známemu výrobcovi Palma.

Závažná situácia sa črtá aj v Martine, kde dánska spoločnosť Ecco, výrobca obuvi, ohlásila zatvorenie svojho závodu. Do leta má o prácu prísť približne 650 zamestnancov, čo predstavuje výrazný zásah do miestnej zamestnanosti a ekonomiky regiónu.


Ekonomické prostredie na Slovensku – a vo všeobecnosti v Európe – v posledných rokoch nie je priaznivé pre stabilitu menších či stredne veľkých podnikov. Mnohé firmy, ktoré predtým dokázali fungovať s minimálnymi ziskami alebo sa pohybovali v čiernych číslach, dnes zápasia so zvyšujúcimi sa nákladmi.

Inflácia, pokles objednávok, výpadky v dodávkach, energetická neistota či silnejúca zahraničná konkurencia vytvárajú kombináciu faktorov, ktorá môže byť pre tradičné firmy likvidačná.




Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia