Ako na udržateľnú Veľkú noc? Vieme, ako prežiť veľkonočné sviatky šetrne k prírode


Ako na Veľkú noc bez zbytočného plytvania? Prinášame vám niekoľko tipov

Foto: Ako na udržateľnú Veľkú noc? Vieme, ako prežiť veľkonočné sviatky šetrne k prírode
Foto: Unsplash

Keď sa povie Veľká noc, mnohí si okamžite predstavia návaly v obchodoch, dôkladné jarné upratovanie, vôňu octu a hromady čokoládových dobrôt. Ale čo ak by mohla vyzerať inak? Veľká noc môže byť pokojnou oslavou jari, času pre rodinu a pohody, bez zbytočného stresu či plytvania energiou, zdrojmi a časom. Tradičné zvyky si môžeme udržať tak, aby boli šetrné k nám aj k prírode a Baterkáreň v Trnave poradila, ako na to.

Jednoduchšie a ekologickejšie upratovanie

Namiesto chemických čistiacich prostriedkov skúste ekologické možnosti. Mikrovláknové utierky spolu s octom, sódou bikarbónou alebo kyselinou citrónovou účinne vyčistia domácnosť bez škodlivých látok. Tieto prírodné riešenia sú šetrné k životnému prostrediu aj vášmu zdraviu.


Nápaditá výslužka bez zbytočných obalov

Počas sviatkov tvorí veľkú časť odpadu plasty a jednorazové obaly. Skúste ich znížiť tým, že namiesto kupovaných sladkostí ponúknete šibačom domáce dobroty. Oriešky a sušené ovocie dajte do pohárikov, pripravte domácu jabĺčkovú výživu alebo upečte koláčiky zo surovín, ktoré máte doma.  Ak chcete zostať pri typických sladkostiach, voľte napríklad želé cukríky zakúpené do vlastných obalov.

Dekorácie v súlade s prírodou

Až 70% sezónnych dekorácií skončí na skládkach odpadu. Namiesto zbytočných dekorácií, ktoré rýchlo omrzia, skúste izbové rastliny. Zlepšujú vzduch, pôsobia upokojujúco a vydržia vám celý rok. Ak dekorácie kupujete, vyberte také, ktoré sú nadčasové, trvácne a ľahko recyklovateľné. Hoci rezané kvety na stole vyzerajú krásne, ich životnosť je krátka a skončia v odpade.

Vajíčka ako kedysi robila babka

Ak zdobíte vajíčka, skúste to robiť ekologickejšie.  Ak prístup k domácim či farmárskym vajciam nemáte, starostlivo si vyberte z ponuky obchodov. Pre prírodné farbenie sú najlepšie biele vajíčka bez kódu. Namiesto chemických farieb použite cibuľové šupky, cviklu, kurkumu alebo čučoriedky, ktoré vajíčka krásne a prirodzene zafarbia.


Jedlo, ktoré stihnete zjesť

Na svete sa ročne vyhodí tretina jedla, čo je 1,3 miliardy ton. Na Slovensku 9 % domácností vyhadzuje jedlo každý deň. Každý človek na Slovensku vytvorí 163 kg potravinového odpadu ročne. Ak by sme menej plytvali, trojčlenná domácnosť by mohla ušetriť až 500 eur ročne.  Namiesto preplnených stolov skúste premyslenejšie menu. Menej plytvania znamená menej odpadu – a oveľa viac pohody pri stole.

 

 



Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia