Na sociálnych sieťach sa nedávno objavilo deepfake video, ktoré zobrazuje prezidenta Petra Pellegriniho, Roberta Fica, Andreja Danka a ďalších politikov vo väzení. Toto video, vytvorené pomocou generatívnej umelej inteligencie, zverejnil satirický účet Made in Slovakai, ktorý pod ním uvádza, že ide o umeleckú fikciu a akákoľvek podobnosť so skutočnými osobami je čisto náhodná.
Napriek tomu si obsah rýchlo získal pozornosť – najmä po tom, čo ho na sociálnej sieti zdieľal Igor Matovič a jeho hnutie. Na situáciu už reagovala aj polícia. Tá aktuálne vyhodnocuje šírenie videa, ktoré „v niektorých pasážach zobrazuje ústavných činiteľov na hranici ľudskej dôstojnosti“.
Podľa polície nejde o trestné konanie, ale o preverovanie na základe občianskych podnetov a informácií z médií.
„Nemáme nič proti zábave,“ uvádza polícia, no zároveň pripomína, že aj satira a verejná kritika majú svoje zákonné hranice. Prípad tak otvára diskusiu o tom, kde končí humor a kde už môže začať zasahovanie do dôstojnosti či šírenie manipulácie.
Zároveň polícia upozorňuje na rastúce riziká spojené s generatívnou umelou inteligenciou. Polícia čoraz častejšie preveruje prípady, kedy podvodníci zneužívajú AI na imitáciu hlasu – najmä pri telefonátoch, ktorými klamú seniorov, alebo prostredníctvom falošných e-mailov s cieľom vylákať osobné a platobné údaje.
„Umelá inteligencia patrí medzi veľké výzvy v bezpečnostnom kontexte. Má nesporný prínos pre spoločnosť, no s jej nezadržateľným pokrokom dlhodobo evidujeme nekalé praktiky aj trestnú činnosť,“ uvádza polícia na sociálnej sieti.
Verejnosť zároveň vyzýva na obozretnosť a zodpovednosť pri zdieľaní obsahu na internete. Aj keď ide o satiru, kombinácia umelej inteligencie a virálneho šírenia môže zanechať vážne spoločenské dôsledky.
Deepfake video je digitálne upravený alebo úplne vygenerovaný audiovizuálny obsah, ktorý pomocou umelej inteligencie imituje výzor, mimiku a hlas reálnych ľudí tak presvedčivo, že divák môže nadobudnúť dojem, že ide o skutočný záznam.
Tieto videá najčastejšie zobrazujú známe osobnosti, ako hovoria alebo robia veci, ktoré sa nikdy nestali, čo ich robí nebezpečnými najmä v kontexte dezinformácií, politickej manipulácie či podvodov.