Slovenská archeologická obec prišla o jednu zo svojich najvýraznejších osobností. V pondelok 14. apríla 2025, vo veku 83 rokov, zomrel prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc., rešpektovaný vedec, pedagóg, historik, ale aj človek s neobyčajným nadhľadom, ktorého celoživotná práca výrazne ovplyvnila poznanie slovenských a stredoeurópskych dejín.
Narodil sa 24. apríla 1941 v Budapešti, no jeho život bol spätý so Slovenskom. Po druhej svetovej vojne sa jeho rodina v rámci repatriácie presťahovala naspäť. Stredoškolské roky prežil v Piešťanoch, kde ukončil gymnázium a v roku 1958 nastúpil na štúdium archeológie na Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Už v roku 1963 absolvoval s vyznamenaním a svoju kariéru odštartoval v Krajskom vlastivednom múzeu v Bojniciach, kde podnikol prvé archeologické výskumy.
Od roku 1965 bol neoddeliteľnou súčasťou Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorý neskôr aj dlhé roky viedol. Z bežného odborníka sa stal rešpektovaným vedcom s titulmi CSc., DrSc., docent a nakoniec profesor. Jeho výskum sa postupne preorientoval z obdobia sťahovania národov na skúmanie raného a vrcholného stredoveku, kde dosiahol medzinárodné uznanie.
Profesor Ruttkay sa významne podieľal na výskumoch lokalít ako Ducové, kde objavil prvý známy veľmožský dvorec s rotundou a pohrebiskom, Nitrianska Blatnica, Dražovce, ale aj Partizánske - Šimonovany či Kolačno - Michalov vrch. Zanechal za sebou viac ako 300 štúdií a 13 monografií, z ktorých mnohé patria k základným kameňom slovenskej a stredoeurópskej archeológie.
Napriek svojej náročnej organizačnej práci si vždy vedel nájsť čas na teoretické bádanie. Počas pôsobenia vo vedení Archeologického ústavu dokázal inštitúciu previesť turbulentnými 90. rokmi. Pod jeho vedením sa ústav zapájal do medzinárodných projektov, rozvíjal nové metódy výskumu a získaval cenné výsledky aj v zložitých podmienkach.
Významný bol aj jeho pedagogický prínos - ako garant odboru všeobecných dejín na UKF v Nitre vychoval celé generácie mladých historikov a archeológov. Vo vedeckých kruhoch sa tešil medzinárodnej autorite. Zastával funkcie v mnohých svetových organizáciách a redakčných radách, bol členom UNESCO, Nemeckého archeologického ústavu, ako aj prezidentom a tajomníkom prestížnych odborných združení.
Za svoje celoživotné zásluhy bol ocenený množstvom vyznamenaní - Pribinovým krížom I. triedy, Zlatou čestnou plaketou SAV, Striebornou medailou UKF, ale aj čestným občianstvom v Piešťanoch, Ducovom či Nitrianskej Blatnici. Nitra si ho uctila aj Cenou primátora a titulom Osobnosť Nitrianskeho kraja.
Profesor Ruttkay nebol len brilantný vedec. Bol tiež výborný kolega, mentor, priateľ a mediátor. Vedel rozvíjať vedecké dialógy aj zmierovať protichodné názory, presadzovať význam archeológie u verejnosti a komunikovať naprieč generáciami i profesiami.
Jeho odchod zanechal v slovenskej vede hlbokú stopu. Výsledky jeho práce, knihy, výstavy a generácie jeho žiakov budú aj naďalej živiť odkaz človeka, ktorý celý svoj život zasvätil odhaľovaniu minulosti.