Slovenský filmový a historický svet zasiahla smutná správa. Vo veku 62 rokov zomrel Peter „Andy“ Hric – výrazná postava kaskadérskeho umenia, milovník koní a rešpektovaný odborník na historický šerm a jazdectvo.
Informuje o tom na sociálnej sieti TOSTABUR, jedna z prvých historických šermiarskych skupín na Slovensku, kde bol Peter Hric členom. Dlhé roky pôsobil aj v legendárnej kaskadérskej skupine Borseus.
„Priatelia, s hlbokým zármutkom vám oznamujeme, že náš historický a filmový svet navždy opustil Peter ‚Andy’ Hric. Bývalý člen TOSTABUR, dlhoročný člen kaskadérskej skupiny Borseus. Výnimočný znalec a ‚zaklínač’ koní, skvelý kaskadér, učiteľ mnohých (nielen) slovenských jazdcov – ale aj láskavý a príjemný človek s veľkým srdcom a zmyslom pre humor. Česť jeho pamiatke!“ znie príspevok šermiarskej skupiny.
Jeho meno sa spájalo s desiatkami filmových, televíznych aj historicko-divadelných projektov, v ktorých exceloval ako kaskadér, jazdec i tréner, či už išlo o snímku Gladiátor, Traja mušketieri alebo Múmia 3.
K úmrtiu sa vyjadrila aj herečka a speváčka Nela Pocisková, ktorá na svojom Instagrame napísala bolestivú správu: „Andy, odpočívaj v pokoji. Navždy v mojom srdci. Odchádzajú mi veľmi blízki ľudia”.
Smutná správa zasiahla aj herca Braňa Deáka, ktorý sa rozhodol pre stručný odkaz na sociálnej sieti: „Odpočívaj v pokoji, Andy.“
V neposlednom rade sa pridala aj scenáristka a producentka Danica Hricová, ktorá stojí za viacerými seriálmi. Ako milovníčka koní a jazdkyňa mala k Andymu blízko aj po profesionálnej stránke. „Leť vysoko, drahý priateľ, naučil si ma o koňoch to, čo nikto. Navždy ťa budem milovať,“ uviedla vo svojom príspevku.
Príspevok na sociálnej sieti nadobudol takmer 200 reakcií a desiatky komentárov aj zdieľaní. Rozlúčka s Petrom „Andym“ Hricom sa uskutoční v utorok 22. apríla 2025 o 13:15 v bratislavskom Krematóriu.