Väčšina obyvateľov Bratislavy je so systémom regulovaného parkovania PAAS spokojná. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizovala agentúra AKO. Výsledky prieskumu vyvolali v Karlovej Vsi živú diskusiu medzi obyvateľmi.
Najspokojnejší sú obyvatelia Rače, časti Krasňany. Až 95 % z nich by systém nechalo v mestskej časti zavedený tak, ako je. Na Nivách spokojnosť vyjadrilo 86 % a v lokalite Pokrok v Novom Meste 80 % rezidentov. Najmenšia spokojnosť je v lokalite Trávniky v Ružinove, kde dosahuje 70,5 %. Nespokojných je 6,5 % rezidentov a 23 % nevie alebo nechce odpovedať.
„Táto spätná väzba nám ukazuje, že cieľ PAAS, ktorým je zlepšiť dostupnosť parkovania pre rezidentov v mieste ich bydliska, sa darí napĺňať. Potvrdzuje to aj odpoveď na ďalšiu otázku, podľa ktorej by sa veľká väčšina rezidentov v mieste svojho bydliska nechcela vrátiť do stavu pred zavedením PAASu,“ uvádza magistrát.
Prieskum bol realizovaný v mesiacoch január a február 2025 agentúrou AKO, osobnou anketou priamo v uliciach skúmaných zón. V každej zóne bola vzorka 200 obyvateľov s trvalým pobytom v danej zóne, ktorí používajú auto.
O výsledkoch prieskumu začali debatovať rezidenti Dlhých Dielov. „Skúste sa opýtať ľudí, ktorí susedia s týmito regulovanými zónami. V regulovaných zónach zmizlo pri značeniach x parkovacích miest (lebo norma, lebo načo vytvoriť, keď sa dajú miesta škrtnút) a ľudia zo zóny, ktorí tam nezaparkujú, idú k susedom,“ uvádza stránka Nechceme developerov na Dlhých Dieloch.
Súhlasí s tým aj Pavol. „PAAS buď všade, alebo nikde. Pretože takéto zvýhodňovanie jednotlivých ulíc je absolútne neférové,“ myslí si.
Podľa ďalšieho obyvateľa však vzniká problém pri službách. „Napríklad pri OD Centrum je to cítiť v prevádzkach, že v poobedňajších hodinách zákazníci chodia omnoho menej často ako pred tým,“ vysvetľuje.