V posledný marcový deň sa v Koncertnej sále Klarisiek uskutočnil výnimočný hudobný večer s názvom Happy B(ach)-day, ktorý bol poctou 340. výročiu narodenia Johanna Sebastiana Bacha - génia, ktorý zásadne ovplyvnil dejiny hudby. Zorganizovala ho Základná umelecká škola Ľudovíta Rajtera, no jeho charakter presiahol bežné školské vystúpenie. Išlo o podujatie s veľkým umeleckým rozmerom, ktoré spojilo mladé talenty, skúsených pedagógov a bývalé absolventky Akadémie umení.
Jedným z vrcholov večera bola inscenácia barokovej serenády Marc’Antonio e Cleopatra od Johanna Adolpha Hasseho. Soprán Maria Taytaková a mezzosoprán Soňa Benková, obe bývalé absolventky Akadémie umení v Banskej Bystrici, vystúpili v pôsobivých dobových kostýmoch. Ich výstup doplnil špecifický javiskový pohyb a režijný koncept docentky Klaudie Račić Derner, ktorá je zároveň pedagogičkou ZUŠ aj Akadémie umení a aktívnou umelkyňou.
Program bol zostavený s dôrazom na oslavu Bachovho odkazu a jeho kompozičného talentu. Zazneli nielen diela samotného Bacha, ale aj skladby ďalších majstrov baroka ako Vivaldi, Pergolesi, Corelli, Händel, či Marcello. Skladby zazneli v podaní žiakov školy, ich pedagógov aj hosťujúcich umelcov. Výber repertoáru ukázal šírku barokovej hudby, no najmä úctu voči Bachovi - jeho nahrávka Brandenburského koncertu č. 2 sa nachádza na palube sondy Voyager ako dôstojná
Silný moment nastal pri spojení Orchestra mladých pod vedením Antona Popoviča a Školského speváckeho zboru pod taktovkou Angely Vargicovej. Ich spoločné prevedenie Bachovho chorálu Jesus bleibet meine Freude z Kantáty BWV 147 zasiahlo prítomných svojou silou a čistotou výrazu.
V závere zaznela i skladba Ennia Morriconeho Il clan dei Siciliani, v ktorej sa komponista inšpiroval Bachovým Prelúdiom a-mol. Výrazný moment umocnil nástroj marranzano - drumbľa, na ktorom zahral Matej Beneš. Aranžmán pripravil dirigent Anton Popovič, čím podčiarkol myšlienku spojenia tradície so súčasnosťou.
Bach nie je len symbol barokovej hudby - je ikonou, ktorá pretrváva storočia. Ako povedal Ludwig van Beethoven: „Bach by sa nemal volať potok (Bach), ale more (Meer).“ Max Reger ho označil za začiatok aj koniec hudby a Sting jeho tvorbu považuje za nadčasovú reprezentáciu ľudskej kultúry.
Hudobný večer v Klariskách bol nielen oslavou Bacha ako skladateľa, ale aj dôkazom, že jeho hudba žije ďalej - v mladých hudobníkoch, vo výnimočných pedagógoch a v každom poslucháčovi, ktorý si jej krásu prišiel vychutnať.
“Som nadšená, že sme priniesli nášmu publiku originálny autentický a nezabudnuteľný zážitok priamo v deň narodenín neprekonateľného velikána barokovej hudby J. S. Bacha. Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí spoluvytvárali tento magický koncert vrátane BKIS, ktoré poskytlo priestory Koncertnej siene Klarisky. Investícia do takýchto koncertov sa nám vracia v mnohých podobách, preto neustaneme ani v budúcnosti približovať našim žiakom velikánov minulosti,” uzavrela Erika Fáberová, riaditeľka ZUŠ Ľudovíta Rajtera.