Zahraniční študenti v ohrození, problém môžu mať aj Slováci. Trumpov kabinet ruší víza aj za protest či nezapnutý pás


Slovenskí študenti v USA môžu prísť o víza. Amerika rieši vážny problém

Foto: Zahraniční študenti v ohrození, problém môžu mať aj Slováci. Trumpov kabinet ruší víza aj za protest či nezapnutý pás
Foto: Facebook/ Donald J. Trump, FreePik, AI

Štúdium v USA sa pre mnohých zahraničných študentov mení na nočnú moru. Najnovšie praktiky amerických úradov pod vedením exprezidenta Donalda Trumpa zasiahli nielen akademickú slobodu, ale aj životné osudy mladých ľudí, ktorí do USA prišli s cieľom študovať, nie byť politickým nástrojom.

Zahraniční študenti čoraz častejšie čelia zadržaniu, deportácii alebo strate víz bez jasného dôvodu. Ako informuje Associated Press, americké univerzity zaznamenali nové praktiky Trumpovej administratívy, ktoré rýchlo a potichu zrušia vízum – niekedy len za dopravný priestupok, účasť na proteste, alebo dokonca bez uvedenia dôvodu.

Znepokojujúci je aj prípad Rümeysa Öztürk, tureckej doktorandky na prestížnej Tufts University, ktorá bola zadržaná po tom, ako sa zúčastnila pro-palestínskeho protestu, informoval portál Politico. Úrady tvrdili, že jej aktivity „môžu negatívne ovplyvniť zahraničnú politiku USA“. Öztürk hrozí deportácia, univerzita však stojí za ňou a viedla právny boj za jej prepustenie.

Zásahy prichádzajú často bez predchádzajúceho upozornenia. Niektorí študenti boli zadržaní bez vedomia univerzity, čo komplikovalo ich právnu ochranu. Ako uvádza bostonský Axios, prípady zadržaných študentov sa stávajú čoraz bežnejšími, no univerzity majú obmedzené možnosti, ako im pomôcť.

Problém môžu mať aj slovenskí študenti

Tieto „opatrenia“ sa môžu dotknúť aj slovenských Študentov, ktorí študujú alebo plánujú študovať v Spojených štátoch

Študentské víza F-1 a J-1 sú teraz pod väčšou kontrolou:

  • Aj Slováci študujúci v USA využívajú F-1 alebo J-1 víza, ktoré sú v posledných mesiacoch častejšie kontrolované, zadržiavané alebo rušené.
  • Ak študent spraví menší priestupok (napr. jazda bez pásu, parkovanie na nesprávnom mieste) alebo sa zúčastní verejnej akcie, môže sa – podľa nových zásahových protokolov – ocitnúť v rizikovej skupine.

Univerzity však v prípade problémov nemajú vždy možnosť pomôcť. Ako ukázal prípad z Tufts University, univerzity často nie sú vopred informované o tom, že študentovi bolo vízum zrušené alebo bol zadržaný. V takom prípade môže mať aj slovenský študent veľmi obmedzenú právnu ochranu – najmä ak sa nestihne spojiť s konzulátom. Americké univerzity odporúčajú, aby boli takýto študenti v kontakte s ambasádou danej krajiny.

Americké univerzity bojujú s Trumpom na viacerých frontoch

Represie voči študentom nie sú jediným problémom. Americké univerzity čelia aj sérii legislatívnych zákazov zameraných proti tzv. DEI programom (Diversity, Equity, Inclusion) – teda iniciatívam na podporu rovnosti, diverzity a inklúzie.

Slová ako „ženy“, „rod“ či „biodiverzita“ pod lupou

V niektorých štátoch, ako Georgia, Alabama či Florida, sa DEI programy rušia alebo obmedzujú, a univerzity sú nútené meniť názvy kurzov, odstraňovať konkrétne slová zo syllabusov a databáz. Ako píše Inside Higher Ed, viaceré univerzity museli stiahnuť z webu termíny ako „predsudky“, „rasizmus“, „ženy“, „gender“ či dokonca „biodiverzita“, aby sa vyhli problémom s legislatívou.

Enola Gay zmizla kvôli… “gay”?

Absurditu novej cenzúry ukazuje aj incident z Pentagonu, ktorý sa – v rámci plnenia Trumpovho nariadenia o ukončení DEI programov – rozhodol vyčistiť svoje databázy. Pri prehľadávaní viac ako 26 000 obrázkov boli na odstránenie označené aj historické fotografie bombardéra Enola Gay, ktorý zhodil atómovú bombu na Hirošimu počas druhej svetovej vojny.

Dôvod? Systém ich automaticky vyradil kvôli slovu “gay” v názve, ktoré bolo chybne interpretované ako obsah súvisiaci s LGBTQ+ tematikou. Takto takmer prišli o jeden z najikonickejších vizuálnych dokumentov vojenskej histórie, komentoval portál Politico.

Akademická sloboda v ohrození

Zásahy do jazykovej politiky, obmedzenia výskumu a postihy za názor – to sú len niektoré z dôsledkov aktuálneho vývoja. Mnohí akademici sa obávajú, že politické čistky pod rúškom „normalizácie“ školstva môžu USA pripraviť o povesť slobodnej a otvorenej krajiny pre štúdium a výskum.

„Ide o zásah, ktorý sa netýka len aktivizmu, ale aj vedeckej práce, výberu slov a základného práva na slobodu bádania,“ uviedol jeden z anonymných profesorov pre Inside Higher Ed.

Americké univerzity tak čelia tlaku z dvoch strán: snažia sa chrániť zahraničných študentov pred deportáciami a zároveň lavírujú v minovom poli politických zákazov, ktoré ohrozujú samotný základ akademickej práce.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji