Veterinár v úctyhodnom veku spomína na slintačku a krívačku pred 50 rokmi. Zvieratá sme nelikvidovali ale liečili, tvrdí


96-ročný veterinár spomína na slintačku a krívačku, zvieratá sme liečili

Foto: Veterinár v úctyhodnom veku spomína na slintačku a krívačku pred 50 rokmi. Zvieratá sme nelikvidovali ale liečili, tvrdí
Foto: Unsplash/Annie Spratt

Ján Pleva bol v minulosti krajským veterinárnym lekárom na východe Slovenska a neskôr viedol veterinárnu službu v celej krajine. Spomína si na časy, keď sa na Slovensku objavila slintačka a krívačka pred viac ako 50 rokmi. V porovnaní s dnešnými postupmi sa vraj vtedy uplatňoval úplne iný prístup, povedal v rozhovore pre TVnoviny

Situácia so slintačkou a krívačkou sa v súčasnosti rieši likvidáciou napadnutých chovov, očkovaním a zakopávaním uhynutých zvierat. Kedysi však bola podľa 96-ročného profesora a veterinára stratégia iná. „Ak boli zvieratá v dobrom stave a boli mladé, nelikvidovali sme ich, ale liečili,“ hovorí pre TVnoviny Ján Pleva.

Dodáva, že celoplošné zabíjanie stád bolo vtedy skôr výnimkou a zvažovalo sa iba v prípadoch, keď boli zvieratá staré a slabé.  

Väčšina infikovaných kráv podľa jeho slov prekonala chorobu do dvoch týždňov, pričom bolo dôležité pravidelne im ošetrovať afty a zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu v maštaliach. Pre bolestivé rany v papuli vraj nemohli prijímať tvrdú potravu.

„Museli sme ich kŕmiť tekutou stravou, aby sa im afty rýchlejšie hojili,“ spomína veterinár. Okrem toho bolo nevyhnutné minimalizovať kontakt s infikovaným dobytkom a pravidelne dezinfikovať prostredie, kde sa kravy nachádzali. Hoci sa celé chovy nezabíjali, býky, ktoré už mali dostatočnú hmotnosť, sa preventívne usmrtili.

Ich mäso však nekončilo v odpade. „Ak pochádzalo priamo z maštale, muselo sa tepelne upraviť a používalo sa na výrobu salám či špekáčikov,“ vysvetľuje veterinár.

Podľa profesora Plevu sa pri súčasnej epidémii urobila zásadná chyba, a to, že sa neurobila dôkladná anamnéza. Chýbajú podľa neho poznatky, ako sa choroba dostala do susedného Maďarska a odtiaľ k nám, na Slovensko. Zdôrazňuje tiež, že jednotlivé ohniská môžu mať rôzne typy vírusu, preto je dôležité presne diagnostikovať, či ide o rovnaký kmeň v celej krajine.

Hoci sa dnes odborníci opierajú o iné metódy a platnú legislatívu, veterinár si myslí, že súčasná likvidácia celých chovov je radikálnejšia, než bolo v minulosti bežné. Kým pred polstoročím sa riešila hlavne izolácia a liečba jednotlivých kusov, dnes sa volí prístup hromadného usmrcovania.


Nedávno sme vás informovali aj o tom, že na Slovensku pribúdajú miesta, kde masívne pochovávajú usmrtené zvieratá. V súčasnosti sa infikovaný dobytok likviduje v kafilérii v Žiline a nenakazené zvieratá sa pochovávajú neďaleko Levíc.

Po novom našla vláda vhodné miesto na pochovávanie ďalších zvierat aj na lúke vzdialenej cca dva kilometre od usadlosti Nivky v smere na Studienku, viac ako 6 kilometrov vzdušnou čiarou od centra Veľkých Levár.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji