V stredu prebiehala v obci Veľké Leváre rozsiahla diskusia o tom, že chce štát podľa neoficiálnych informácií usmrtený dobytok nakazený vírusom slintačky a krívačky pochovávať do jám vo vojenských lesoch, neďaleko obce. Samotná obec o tom zverejnila aj príspevok na sociálnej sieti.
„O tomto zámere dotknuté obce nikto oficiálne neinformoval. O zámere a o prebiehajúcom geologickom prieskume vhodnosti podložia sme sa dozvedeli náhodou. Vo vyjadreniach sa spomína lokalita Nivky. Nejedná sa však o usadlosť Nivky, ako ju poznáme, ale o lúku vzdialenú cca dva kilometre od usadlosti Nivky v smere na Studienku (viac ako 6 kilometrov vzdušnou čiarou od centra Veľkých Levár). Lúka má mať podľa geologických máp a vykonaných sond vhodné nepriepustné ílové podložie,“ informovala obec.
Nakazené usmrtené hospodárske zvieratá sa nateraz likvidujú v kafilérii v Žiline, tie nenakazené neďaleko Levíc, pričom aktuálne sa finalizoval výber vhodného miesta na pochovávanie ďalších utratených zvierat, ktoré bude zohľadňovať zdravotné aspekty a ochranu životného prostredia, najmä podzemných vôd. Doposiaľ mŕtve nenakazené zvieratá pochovávali len pri Leviciach v areáli vojenského výcvikového priestoru, avšak šuškalo sa aj o ďalšej lokalite.
Prednosta Okresného úradu Malacky pre vzniknutú situáciu zvolal na dnes, štvrtok 3. apríla, stretnutie zainteresovaných predstaviteľov štátnej správy s miestnymi samosprávami. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Richard Takáč, po stretnutí potvrdil, že daná lokalita neďaleko Veľkých Levárov je na uloženie usmrteného dobytka vhodná a budú ho tam pochovávať. Zároveň obyvateľov uistil, že sa nemusia obávať kontaminácie podzemných vôd.
V Plaveckom Štvrtku prebehlo začiatkom týždňa usmrtenie až 3500 kusov dobytka, pričom minister Takáč informoval, že v Maďarsku boli potvrdené ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky v obciach Dunakiliti a Darnózseli, približne 4-5 kilometrov od slovenských hraníc. Situácia je stále vážna a vyžaduje si dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení.