Ministerstvo hospodárstva zvažuje zmenu v určovaní cien plynu pre domácnosti podľa okresov. Nový systém by mohol zohľadňovať klimatické rozdiely medzi regiónmi a zaviesť tzv. teplotné mapy, ktoré by určovali odlišné tarify podľa miesta spotreby. Oznámila to ministerka hospodárstva Denisa Saková v parlamente.
„V ďalších rokoch by sme chceli pracovať na vytvorení teplotných máp Slovenska, podľa ktorých by okresy mali rozdielne tarify. Dom na Orave, kde sa kúri desať mesiacov v roku, spotrebuje viac plynu ako dom v Komárne, kde kúrenie trvá len šesť mesiacov,“ vysvetlila Saková. Podľa ministerky by takýto systém mohol byť zavedený najskôr od roku 2027.
Koaliční poslanci zároveň schválili zrýchlené prerokovanie zákona o adresnej energopomoci, ktorý by mal priniesť presnejšie zameranú finančnú podporu pre domácnosti. Opozícia však tento krok kritizovala, pretože nové opatrenia nadobudnú účinnosť až od budúceho roka, informujú tvnoviny.sk.
Ministerka zatiaľ nepredstavila konkrétnu podobu zákona a nie je jasné, koho sa bude týkať a aké náklady prinesie. Podmienkou na jeho fungovanie je vytvorenie databázy údajov o občanoch, pričom niektoré informácie budú musieť ľudia doplniť. Finálna verzia zákona bude závisieť aj od finančných možností štátu.
Zároveň sa očakáva, že od roku 2026 prestanú platiť plošné dotácie na energie. Analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že dlhodobé dotovanie cien by znamenalo vyššie dane alebo škrty v iných oblastiach. Ak vláda ponechá podporu iba pre najzraniteľnejšie skupiny, bežné domácnosti si za plyn výrazne priplatia.
Podľa odhadov by mohlo dôjsť k nárastu cien plynu až o 65 %, pričom niektoré domácnosti by si mohli priplatiť stovky eur ročne. Regulované ceny plynu sa budú odvíjať od vývoja na burze. Priemerná cena za megawatthodinu by mohla vzrásť zo súčasných 25 eur na približne 41,30 eur.