Parlament sa konečne zobudil. Slovensko má po takmer roku chaosu nového predsedu, Richard Raši sa konečne dočkal


Raši zvolený za šéfa parlamentu. Národná rada nemala predsedu takmer rok

Foto: Parlament sa konečne zobudil. Slovensko má po takmer roku chaosu nového predsedu, Richard Raši sa konečne dočkal
Foto: Facebook/ Richard Raši | Zobraziť galériu

To, čo malo byť formalitou, sa natiahlo takmer na rok politických rošád, zákulisných ťahov a odkladaných hlasovaní. Národná rada Slovenskej republiky si konečne zvolila predsedu – a po dlhých mesiacoch neistoty sa ním stal Richard Raši (Hlas-SD).

Zvolený bol v tajnom hlasovaní, pričom získal podporu 79 hlasov. Kreslo predsedu parlamentu nebolo obsadené od vlaňajšej jari, kedy sa bývalý predseda parlamentu a strany Hlas-SD Peter Pellegrini po víťazstve vo voľbách stal prezidentom republiky. Hlasovania sa zúčastnil aj premiér Robert Fico a ministri vnútra a obrany – Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a Robert Kaliňák (Smer-SD).

Galéria: 8 fotiek

Podozrenia z porušenia ústavy

Overovatelia za opozíciu nepodpísali zápisnicu. Vzniesli podozrenie, že hlasovanie „nebolo tajné,“ podotkla poslankyňa Progresívneho Slovenska Zuzana Mesterová. Tvrdia, že poslanec Igor Šimko (Hlas-SD) kontroloval hlasovacie lístky poslancov. O podozreniach na porušenie ústavy hovoril aj poslanec Gábor Grendel (SLOVENSKO). Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) oponoval, že narušiť tajnú voľbu sa snažila len poslankyňa Mesterová, bližšie však jej konanie nepopísal.


„HABEMUS RAŠI Koalícia si v ‘tajnej’ voľbe zvolila Richarda Rašiho za predsedu parlamentu. Problém je, že voľba až taká tajná nebola. Podľa očitých svedkov sa koaliční poslanci navzájom kontrolovali. Tajnosť voľby pritom predpisuje priamo Ústava SR,“ okomentoval na sociálnej sieti situáciu Grendel.

  

Voľba, ktorá mala prebehnúť už včera, bola odložená na dnes o 17:00 hod., čím sa ešte predĺžil stav, kedy druhý najvyšší ústavný činiteľ krajiny nebol zvolený. Parlament tak takmer rok fungoval v režime provizória, kedy ho viedol zastupujúci podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD),čo si odniesla nielen dôvera verejnosti, ale aj celkový politický chod krajiny. Marcovú schôdzu parlamentu v utorok sprevádzali aj roztržky a výmeny názorov, o čom sme vás už v utorok informovali v našom článku.

Galéria: 8 fotiek

Raši zasadá na horúcu stoličku

Zvolenie Rašiho ukončuje patovú situáciu, ktorá vznikla už po vlaňajších nezhodách vo vládnej koalícii. Kreslo predsedu NR SR bolo dlhodobo neobsadené, pričom sa na ňom striedali podpredsedovia a ústavné právomoci zostávali rozkúskované. Raši, ako nominant koaličného Hlasu, bol považovaný za jasného favorita, no jeho zvolenie z rôznych dôvodov meškalo.

Medzitým už stihol odovzdať rezort investícií, kde ho vystriedal jeho bývalý stranícky kolega Samuel Migaľ – bývalý poslanec Hlasu, ktorého klub po nezhodách začiatkom roka vylúčil. Aj toto signalizovalo, že posty sú už rozdané a voľba je len formalitou.  


Pre jeho zvolenie musela koalícia podniknúť viacero politických rošád. Okrem výmeny na poste ministra investícií, kde Rašiho nahradil jeho bývalý stranícky kolega Samuel Migaľ, museli riešiť aj komplikácie po odchode skupiny poslancov okolo Rudolfa Huliaka z klubu SNS. Tí založili samostatný poslanecký subjekt Národná koalícia, a podľa politológov si ich hlasy vládna garnitúra poistila „odmenou“ v podobe nového Ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré napokon pripadlo práve Huliakovi.

Podľa opozičných poslancov išlo o priamu facku predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, ktorý bol autorom myšlienky tohto ministerstva. Koalícia ho však napokon „odovzdala“ do rúk politika, ktorý Danka opustil – a podľa mnohých aj politicky zradil.

Odkladanie voľby predsedu sa stalo symbolom chaosu, ktorý sprevádzal nové vládne zloženie. Pritom ide o jednu z najvyšších funkcií v štáte. Politológovia už začínali hovoriť o „funkčnej paralýze“ parlamentu, ktorý síce zasadal, ale bez jasného lídra a riadneho vedenia.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji