V poslednom období sa v našom regióne množia sťažnosti obyvateľov na drony prelietavajúce nad ich súkromnými pozemkami. O svoju skúsenosť sa na sociálnej sieti podelila aj Pezinčanka Mária: “Dobrý deň, potrebujem informáciu. Je v poriadku, keď mi v záhrade pri rodinnom dome opätovne prelietava dron? Kde sa môžem sťažovať, informovať, nepáči sa mi skutočnosť, že niekto na mňa čumí,” pýta sa.
Táto situácia vyvolala diskusiu medzi miestnymi obyvateľmi. Marián okamžite upozornil na potrebu dodržiavania legislatívy. ”Prosím vás, všetci, čo tu chcete zostreľovať drony a neviem ešte čo. Zamyslite sa najprv nad tým, či máte naštudované príslušné zákony a nariadenia EÚ. Áno, lety nad obývanou oblasťou sú povolené za určitých podmienok. Čiže nie, strieľať na dron nie je riešenie a už vôbec to nie je v súlade so zákonom,” píše.
Filip dodal, že civilné drony by sa mali vyhýbať obývaným oblastiam, ale zároveň poukázal na to, že úrady často využívajú drony na mapovanie čiernych stavieb a podobne.
Lietanie s dronmi na Slovensku podlieha prísnym pravidlám. Podľa aktuálnej legislatívy je potrebné dodržiavať určité zásady, a to
Tieto pravidlá majú za cieľ chrániť nielen bezpečnosť, ale aj súkromie občanov. V prípade porušenia pravidiel hrozia pokuty a v závažných prípadoch aj trestnoprávne dôsledky.
Ak máte podozrenie, že dron narúša vaše súkromie alebo porušuje predpisy, v prvom rade by ste mali kontaktovať prevádzkovateľa dronu - ak je to možné, pokúste sa identifikovať a osloviť osobu ovládajúcu dron.
V prípade opakovaných alebo závažných narušení súkromia neváhajte kontaktovať políciu, alebo sa informujte u miestnych úradov, tie môžu mať ďalšie informácie alebo usmernenia týkajúce sa prevádzky dronov v danej oblasti. Sťažnost môžete podať aj na dopravnom úrade: https://nsat.sk/staznosti-podavanie-staznosti/.