Predseda hnutia Slovensko a opozičný poslanec Igor Matovič prišiel s ďalším marketingovým ťahom. Po vyvesení plienok na Úrade vlády, sypaní striekačiek v parlamente či odstavením auta na priechode v Starom Meste, sa najnovšie rozhodol osvietiť budovu ministerstva vnútra. Rezort preto na neho podal podnet.
Aj so skupinou poslancov z hnutia prišiel k nákupnému centru Eurovea, pri ktorom sa štátna budova nachádza. Za pomoci veľkého projektoru na budovu nasvietil veľký nápis DOSŤ BOLO FICA!. Dostal sa preto do slovnej konfrontácie s policajtom, ktorého tam poslali nahnevaní zamestnanci rezortu.
„Čo sa tu deje pán Matovič?“ pýtal sa ho policajt. Politik mu následne odpovedal, že prišiel len vyjadriť svoj názor. Muž zákona následne priznáva, že ho za Matovičom poslali zamestnanci ministerstva, ktorí si túto formu protestov neželajú, pretože im svetlo z projektoru svieti do očí.
„Ja mám občianske právo vyjadriť svoj názor, či slovom, písmom alebo obrazom. Momentálne ho vyjadrujem obrazom. Ak mi chce niekto to ústavné právo zobrať, musí mi povedať zákon, musí mi povedať paragraf, ktorý mi to zakazuje,“ reaguje Matovič.
Podľa neho sa v ministerskej budove už nik nenachádzal. Tvrdil, že v čase keď projektor zapli, boli všetky svetlá zhasnuté. „Čo tam potom robia? Sexujú?“ dodáva.
Policajt reaguje slovami, že svoj názor mohol poslanec vyjadriť aj na proteste, alebo si pred budovu ministerstva mohol priniesť obyčajný plagát, ktorý by nikomu nesvietil do očí. „Pokiaľ to nemáte oficiálne a riadne ohlásené, tak by som vás poprosil, aby ste odtiaľto odišli,“ uviedol. Matovič to odmietol s tým, že má právo si točiť video kde chce a nápis na ministerskej budove nevypne. „Ja som vám doteraz nepovedal, že to máte vypnúť. Povedal som, že sa ľudia sťažujú, že ich to oslňuje,“ uzatvára policajt.
Ministerstvo vnútra sa rozhodlo podniknúť právne kroky pre podozrenie z porušenia Občianskeho zákonníka a zákona o správe majetku. Na Matoviča podáva podnet.
Podľa § 127 Občianskeho zákonníka nikto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať iného hlukom, svetlom, vibráciami alebo iným zásahom. Rovnako podľa § 3 zákona o správe majetku štátu sú štátne orgány povinné hospodáriť so zvereným majetkom s odbornou starostlivosťou, využívať všetky právne prostriedky na jeho ochranu a dbať, aby nedošlo najmä k jeho poškodeniu, strate a zneužitiu.
„Ministerstvo vnútra ako správca majetku štátu preto musí spôsobom a postupom ustanoveným v zákone o správe majetku štátu rozhodnúť, či povolí užívanie budovy na takéto účely. Využívanie dočasne prebytočného majetku štátu môže správca na takýto účel prenechať do nájmu nájomcovi nájomnou zmluvou, vždy odplatne, čo nebolo v prípade pána poslanca splnené,“ uviedol hovorca Neumanna.