PRIESKUM: Tretina Slovákov reaguje na Rómov negatívne. Najhoršie čísla boli v Bratislavskom kraji a na východe


PRIESKUM: Tretina Slovákov má predsudky voči Rómom

Foto: PRIESKUM: Tretina Slovákov reaguje na Rómov negatívne. Najhoršie čísla boli v Bratislavskom kraji a na východe
Foto: Facebook/Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Až tretina Slovákov má negatívne postoje voči rómskej menšine. Podľa prieskumu agentúry Focus pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vidí Rómov negatívne až 33 % opýtaných. Zvyšných 61% opýtaných v rámci prieskumu verejnej mienky vyjadrilo voči Rómom prevažne neutrálne postoje. Najhoršie čísla boli v Bratislavskom kraji a na východe Slovenska. Informuje o tom úrad v tlačovej správe.

Prieskum pre ÚSVRK realizovala agentúra Focus v decembri 2024 na reprezentatívnej vzorke 1022 respondentov zo Slovenska, formou dotazníkového rozhovoru.

Negatívne postoje k Rómom vyjadrili najčastejšie obyvatelia:

Najmenšie množstvo negatívnych postojov k rómskej menšine prevažovalo v Trenčianskom kraji. Z prieskumu tiež vyplýva, že negatívny postoj mali častejšie muži (36 %) ako ženy (29 %). Focus okrem pohlaví porovnávajú aj profesie. Negatívny postoj prevažoval u manuálnych pracovníkov (41 %) než u výkonných odborných pracovníkov či úradníkov (23 %).

Prevažne neutrálny postoj zastávajú respondenti naprieč demografickými kategóriami, akými sú pohlavie, vek, rodinný stav, kraj a ďalšie.


Pozitívnejšie postoje k Rómom majú ľudia iných národností

Ľudia rôznych národnostných menšín (17 %) vyjadrili významne častejšie pozitívne postoje voči Rómom ako ľudia majoritnej slovenskej národnosti (4,9 %) a maďarskej národnosti (4 %).

„Rôzne menšiny čelia podobným výzvam, napríklad diskriminácii, sociálnemu vylúčeniu alebo obmedzeným príležitostiam, čo môže podporiť ich vzájomnú solidaritu,“ myslí si Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Alexander Daško. Pozitívne postoje k Rómom ďalej deklarovali častejšie ľudia so základným alebo neukončeným základným vzdelaním (11 %) oproti ľuďom s maturitou (4 %).

Významne častejšie vyjadrovali pozitívne postoje k Rómom aj ľudia, ktorí uprednostňujú progresívny typ politiky (19 %) v porovnaní s ľuďmi, ktorí preferujú inú politickú orientáciu, či už sociálno-demokratickú (4 %), konzervatívnu (5 %), liberálnu (3 %) alebo národne orientovanú (3 %).

Postoje k Rómom sú významne prepojené so vzťahmi a osobnými skúsenosťami. Viac ako tretina respondentov (34 %) uviedla, že má medzi Rómami priateľov. Na druhej strane, takmer polovica opýtaných (49 %) nikdy nenavštívila rómsku domácnosť, i keď žije, alebo žila v obci kde žijú aj Rómovia. Dokonca aj v skupine ľudí, ktorí majú rómskych priateľov alebo známych až 30 % opýtaných uviedlo, že rómsku domácnosť nikdy nenavštívili.


Medzi opýtanými vyjadrovali častejšie pozitívny postoj k Rómom ľudia, ktorí:

  • Majú prevažne pozitívne skúsenosti (45 %) oproti tým, ktorí majú aj pozitívne, aj negatívne skúsenosti (3 %)
  • Majú rómskych priateľov alebo známych (12 %) oproti tým, ktorí priateľov nemajú (2 %)
  • Navštívili rómsku domácnosť (15 %) oproti tým, ktorí nenavštívili (2 %) alebo nikdy nežili v obci s Rómami (2 %)

Negatívny postoj k Rómom významne častejšie vyjadrili ľudia, ktorí:

  • Majú prevažne negatívne skúsenosti (80 %) oproti tým, ktorí majú aj pozitívne, aj negatívne skúsenosti (10 %) a pochopiteľne, aj v porovnaní s tými, ktorí majú prevažne pozitívne skúsenosti (3 %).
  • Nemajú medzi Rómami priateľov (43 %) oproti tým, ktorí majú (14 %)
  • Nikdy nežili v obci s Rómami (40 %), 38 % tých, ktorí rómsku domácnosť nenavštívili, aj keď v ich obce Rómovia žijú oproti tým, ktorí už rómsku domácnosť navštívili (14 %)


„Mnohí nemajú osobné skúsenosti s Rómami a svoje názory a postoje si tvoria na základe toho, čo vidia v televízii alebo čítajú v novinách. Napriek tomu, že väčšina Rómov žije v súlade so všeobecnými spoločenskými normami mimo segregovaných komunit, nekradne, ani automaticky nehrá na nejaký hudobný nástroj, práve tento sugestívny obraz Rómov je pre médiá najatraktívnejší . Stereotypné zobrazovanie Rómov v médiách negatívne vplýva na to, ako sú Rómovia vnímaní. Ak by boli Rómovia zobrazovaní pravdivejšie a väčšinová spoločnosť by mala možnosť Rómov lepšie spoznať, predsudkov a odsúdení v spoločnosti by bolo menej,” dodáva splnomocnenec.



Najnovšie zo Slovenska