Nebezpečná paracetamolová výzva, ktorá ohrozuje deti, je späť. IPčko upozorňuje rodičov na TikTok


Nebezpečná paracetamolová výzva u detí. IPčko varuje pred následkami

Foto: Nebezpečná paracetamolová výzva, ktorá ohrozuje deti, je späť. IPčko upozorňuje rodičov na TikTok
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com
Aktuálne spravodajstvo na  

Sociálnymi sieťami sa opäť šíri paracetamolová výzva, ktorú medzi sebou šíria deti. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na nebezpečenstvo nekontrolovaného a nadmerného užívania paracetamolu, ktoré môže viesť k otrave, poškodeniu pečene, obličiek, poruchám vedomia a v najhoršom prípade až k smrti.

Paracetamol patrí medzi najpoužívanejšie liečivá proti bolesti a horúčke, no pri jeho nesprávnom užívaní môže dôjsť k vážnym komplikáciám. „Pozor, otrava paracetamolom má aj tzv. bezpríznakovú fázu, keď dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ varuje ŠÚKL.

Medzi varovné signály otravy patria:

  • Nevoľnosť
  • Nechutenstvo
  • Vracanie
  • Potenie
  • Ospanlivosť a apatia

Neliečená otrava môže viesť k zlyhaniu pečene a obličiek, čo si vyžaduje hospitalizáciu na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo anestéziologicko-resuscitačnom oddelení.

V marci 2022 boli do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave prijaté štyri deti, ktoré sa úmyselne predávkovali paracetamolom, informoval vtedy portál tvnoviny.sk. Tri z nich museli byť hospitalizované, keďže u nich došlo k závažným zdravotným komplikáciám vrátane silného zvracania, bolestí brucha a porúch vedomia. Odborníci už vtedy upozorňovali, že tento trend súvisí s nebezpečnou výzvou šíriacou sa na sociálnych sieťach.

Nebezpečné online výzvy: Prečo sa k nim mladí pridávajú?

Paracetamolová výzva nie je novinkou – podobné trendy sa na sociálnych sieťach opakujú už roky. Odborníci z IPčka, organizácie poskytujúcej psychologickú pomoc mladým ľuďom, upozorňujú, že takéto online výzvy sú nebezpečné a môžu ovplyvniť psychiku detí a tínedžerov.

 „Mladí ľudia sa do nich zapájajú kvôli adrenalínu, túžbe po uznaní, rovesníckemu tlaku či pocitu spolupatričnosti. Sociálne siete zároveň umožňujú, aby sa tieto výzvy šírili rýchlo a nekontrolovateľne, pričom sa často stráca hranica medzi „zábavou“ a nebezpečenstvom,“ upozorňuje IPčko.

Ako môžu rodičia ochrániť svoje deti? IPčko radí

  • Zaujímajte sa o to, čo vaše deti sledujú na internete. Pýtajte sa ich na výzvy, čo o nich vedia a čo si o nich myslia.
  • Diskutujte o možných rizikách a o tom, ako by reagovali, keby ich niekto vyzval na účasť.
  • Vyjadrite obavy bez príkazov a zákazov – podporujte otvorenú komunikáciu.
  • Buďte pre ne bezpečným miestom – nech vedia, že za vami môžu prísť bez strachu z odsúdenia.
  • Ukážte im, kde hľadať pomoc a povzbuďte ich, aby v tom nezostávali osamote.



Najnovšie zo Slovenska