Diskriminácia Rómov na Slovensku je problém, ktorý visí vo vzduchu už od nepamäti. Aj keď doba pokročila a dáta ukazujú, že je mladšia generácia voči diskriminácii citlivejšia ako tá staršia, Rómovia majú stále problém nájsť si prácu pre ich farbu pleti. O svoju skúsenosť sa podelil obyvateľ Rače Fero, ktorý si hľadal prácu v gastre.
Má 32 ročnú skúsenosť a hľadá si prácu ako pomocný kuchár. Aktuálne pracuje v Devínskej Novej Vsi, kam musí za prácou dochádzať. Chcel by si nájsť niečo bližšie svojho bydliska v Rači. „ Nie som konfliktný, len niektorí ľudia ma hneď škatuľkujú, že som Róm. Tak tej príležitosti do práce nemám veľa. Na pohovoroch je všetko v pohode, potom chytím mobil a vidím správu, že už vzali lepšie skúseného uchádzača o zamestnanie. Žiaľ to tak je a chcel by som to všetkým určite vyvrátiť, že to tak nie je. Viem nastúpiť kedykoľvek,“ napísal na sociálnom médiu.
Račania mu hneď radia, kde hľadajú nových zamestnancov. Pomocnú silu do kuchyne hľadá aj domov sociálnych služieb alebo reštaurácia Sedmička či Kern pri Rínku. „Dobrý deň. Obehli ste už miestne reštaurácie v Rači? V Jenyv hľadajú, bohužiaľ, čašníčku. Nech sa Vám to podarí... Pekný deň,“ hovorí Elena.
Prieskum z roku 2023 ukázal, že Slováci považujú Rómov a príslušníkov LGBTI komunity za najviac diskriminované skupiny. Projekt Ako sa máte Slovensko iniciovaný prieskumnou agentúrou MNFORCE v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied ukázal, že diskriminácia voči Rómom je najrozšírenejšia podľa 61.9 % respondentov.
„V dátach možnosť pozorovať značný posun v citlivosti Slovákov a Sloveniek voči diskriminácii oproti roku 2019, keď tie isté otázky položil špeciálny Eurobarometer. Pred štyrmi rokmi len 41 percent respondentov považovalo diskrimináciu Rómov a Rómok za rozšírenú (oproti 50 %, ktorí ju považovali za zriedkavú),“ komentuje Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.
V dátach realizátori projektu identifikovali vekové rozdiely vo vnímaní rôznych foriem diskriminácie. Všeobecne platí, že najmladšia veková kategória (respondenti vo veku do 29 rokov) prejavila vyššiu citlivosť voči existencii rôznych foriem diskriminácie na Slovensku, pričom vnímanie diskriminácie ako rozšírenej klesá s rastúcim vekom respondentov.