Slovensko sa spamätáva z tragickej udalosti, ktorá otriasla gymnáziom v Spišskej Starej Vsi. Žiak školy zaútočil nožom na učiteľku a spolužiakov, čo si vyžiadalo obete na životoch a zranených. Tragédia vyvolala širokú vlnu reakcií naprieč politickým spektrom, no najväčšiu pozornosť si získal výrok lídra SNS Andreja Danka, ktorý incident spája s nedávnou udalosťou na inom gymnáziu.
Danko počas svojho vyjadrenia vyhlásil, že útok v Spišskej Starej Vsi možno súvisí s nepodaním ruky študenta. Narážal pritom na incident, kedy gymnazista odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Dodal však, že nechce „spájať hrušky s jablkami“.
Minister školstva Tomáš Drucker bol jedným z prvých, ktorí na tragédiu reagovali. „Dovoľte mi vyjadriť úprimnú a hlbokú sústrasť pozostalým. Táto udalosť zasiahla nielen školstvo, ale aj celú našu krajinu,“ napísal na sociálnych sieťach. Drucker osobne pricestoval na miesto tragédie, aby vyjadril podporu vedeniu školy, zamestnancom a žiakom.
Bývalý prezident Peter Pellegrini apeloval na kultivované riešenie konfliktov. „Žiaden problém sa nevyrieši nožom ani inou zbraňou. Pokojné a kultivované riešenie akýchkoľvek sporov, bez nenávisti a násilia, však musí byť cieľom celého národa a celej spoločnosti ,“ uviedol na Facebooku. Vyjadril hlbokú sústrasť rodinám obetí a zraneným poprial skoré uzdravenie.
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka označil tragédiu za „hrozné násilie, ktoré nemá v spoločnosti čo hľadať.“ Matúš Šutaj Eštok z Hlasu okamžite odcestoval do Spišskej Starej Vsi, aby vyjadril podporu rodinám a škole. Branislav Gröhling (SaS) pridal výzvu k podpore všetkých, ktorých táto tragédia zasiahla.
Michal Šipoš zo strany OĽaNO vo svojej reakcii spomenul nedávne vyjadrenia Roberta Fica, ktorý mal „vyzývať na násilie na študentoch.“ Aj keď detaily jeho vyjadrenia neboli bližšie špecifikované, Šipošov status pridáva k tragédii ďalší politický podtón. O slovách premiéra sme vás informovali v našom článku.
Dankove slová o možnej súvislosti útoku s nepodaním ruky prezidentovi Pellegrinimu vyvolali otázky o zodpovednosti verejných činiteľov a ich schopnosti komunikovať podobné udalosti s citlivosťou. Jeho vyjadrenie mnohí vnímajú ako odvádzanie pozornosti od jadra problému a nepotvrdené špekulácie.
Tragédia v Spišskej Starej Vsi opäť otvorila diskusiu o bezpečnosti na školách, potrebe emocionálnej výchovy a podpore mladých ľudí. Politici vyjadrujú sústrasť, no incident zdôrazňuje potrebu konkrétnych opatrení na zabránenie podobným udalostiam v budúcnosti.
Chren zároveň apeloval na zodpovednosť politikov, ktorých vyjadrenia a kroky majú podľa neho významný vplyv na formovanie spoločnosti. „Zmena k lepšiemu začína od každého z nás, extra zvlášť od tých, ktorí majú nejaký vplyv na ostatných ľudí,“ dodal.
Jeho slová boli mienené ako výzva k väčšej empatii a zodpovednosti všetkých, ktorí môžu prispieť k zlepšeniu atmosféry v spoločnosti. Podľa Chrena je kľúčom budovanie spoločnosti súdržnej, nie rozdelenej.