Gesto študenta Simona, ktorý odmietol Pellegrinimu podať ruku, rozdelilo Slovensko. Kto to ocenil a kto ho skritizoval?


Simonove gesto rozdelilo Slovensko: Hrdina pre jedných, urážka pre druhých

Foto: Gesto študenta Simona, ktorý odmietol Pellegrinimu podať ruku, rozdelilo Slovensko. Kto to ocenil a kto ho skritizoval?
Foto: Ministerstvo školstva SR

Slovensko má nového hrdinu – alebo vinníka? Študent Simon, ktorý nedávno reprezentoval krajinu na medzinárodných olympiádach, spôsobil rozruch, keď pri preberaní ocenenia v pondelok odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. Toto gesto okamžite vyvolalo búrlivé reakcie na sociálnych sieťach aj v politických kruhoch.


Na sociálnych sieťach si gestom Simon získal množstvo priaznivcov. Mnohí jeho symbol označujú za odvážne a za prejav morálnej integrity. „Ďakujeme za to gesto Simon. Máš väčšiu morálnu integritu a odvahu ako väčšina ľudí, od ktorých by sme to čakali,“ napísal jeden z používateľov. Iný dodal: „Včera si sa ešte musel predstavovať, dnes už nie. Buď silný, sociálne siete si ťa budú chcieť podať. Ďakujeme, mladí ako ty, ktorým nie je všetko jedno, sú pre nás trochu starších svetlo na konci tunela.“

Ďalší priaznivci chválili aj jeho rodičov a rodinu za to, že vychovali mladého muža s hodnotami. Dobrá práca, mladý muž. Pozdravujem vašich rodičov a rodinu, musia byť na vás pyšní. Dávate nádej, že Slovensko opäť povstane. DA-KU-JEM,“ uviedol jeden z komentujúcich.

Reakcia prišla aj z generálnej prokuratúry

Nie všetci však Simonove gesto prijali s pochopením. Generálny prokurátor Maroš Žilinka označil odmietnutie podať ruku prezidentovi za prejav neúcty voči najvyššej autorite štátu. „Demonštratívne odmietnutie podania ruky prezidentovi Slovenskej republiky považujem nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta Slovenskej republiky,“ uviedol.  

Svoje sklamanie vyjadril aj minister školstva Tomáš Drucker, ktorý sa ceremónie zúčastnil. „Som presvedčený, že bez ohľadu na to, ako sa cítime, mali by sme byť schopní aspoň podať si ruku a prejaviť vzájomný rešpekt, osobitne k hlave štátu,“ povedal vo svojom vyhlásení. Zároveň zdôraznil, že školstvo by nemalo byť predmetom politiky a apeloval na vzájomný rešpekt ako znak vyspelosti národa.


Podpora od známych osobností

Naopak, známe osobnosti ako Wanda Adamik Hrycová a Nikita Slovák Simona podporili. „Úctu si funkciou nezískaš,“ vyjadrila sa Hrycová. Nikita Slovák dodal: „Simon, mnoho odporných ľudí ti bude vypisovať, ale normálni dobrí ľudia to chápu. Mladí ako ty dávajú nádej, že Slovensko má ešte hodnoty.“

Podobne reagoval aj Lubomír Lintner, ktorý vyzdvihol gesto ako dôležité voči „rozkladu demokracie“: „Simon mal možnosť slobodne sa rozhodnúť, a to je hodnota, ktorú musíme chrániť. U mňa ocenenie!“

Publicista Rado Ondřejíček si neodpustil priamu podporu: „Simon Omaník, dovoľte mi vyjadriť vám maximálnu možnú podporu. Urobili ste úplne správnu a bezpochyby slušnú vec. Odvážne gesto. Chapeau!“

Incident vyvolal ostrú diskusiu, ktorá rozdelila Slovensko. Kým jedni vidia v Simonovi hrdinu a vzor odvahy, iní jeho gesto označujú za nemiestne a dehonestujúce voči prezidentskému úradu. Diskusia na túto tému v internetovom priestore zatiaľ neutícha e a študent Simon sa stal symbolom nečakanej odvahy aj kontroverzie.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji