Aké sú najpopulárnejšie detské mená v Ružinove a Petržalke? Máte aj vy doma Emu, Adama či Jakuba?


Najpopulárnejšie detské mená v Petržalke a Ružinove 2024

Foto: Aké sú najpopulárnejšie detské mená v Ružinove a Petržalke? Máte aj vy doma Emu, Adama či Jakuba?
Foto: Chat GPT

Rok 2024 nenávratne skončil a bratislavskí starostovia zverejnili zaujímavé štatistiky. Poznáme najpopulárnejšie detské mená v Petržalke a Ružinove za minulý rok. Je medzi nimi aj to vaše?

K 31. decembru mala mestská časť Ružinov podľa dát z registra 87 542 obyvateľov. Je to o 1204 viac, ako minulý rok. „Ružinov je teda stále populárny - za nárastom sú najmä obyvatelia, ktorí sa k nám nanovo prisťahovali, alebo tu už žili a parkovacia politika či škola pre deti ich motivovala prihlásiť si k nám aj trvalý pobyt. Počas minulého roka nám zároveň pribudlo 810 novonarodených ružinovských detí - presne na hornej hranici našej prognózy, ale je to už o pár desiatok menej než v roku predtým,“ hovorí starosta Martin Chren

Najpopulárnejším dievčenským menom bola v Ružinove Ema. V roku 2024 sa narodilo celkovo 14 dievčat s týmto menom. Hneď za ňou sa na druhom mieste umiestnili Hana, Laura a Nina so zhodným počtom 13 dievčat. Pri chlapcoch je jednoznačným favoritom Adam. Meno minulý rok dostalo 19 chlapcov. Po ňom nasleduje Šimon s počtom 17 a Jakub s počtom 15 chlapcov. 

Zdroj: FB/Martin Chren

Petržalka ukázala opačný trend

Kým v Ružinove počet obyvateľov rastie, v Petržalke už druhý rok po sebe klesá. Ku koncu roka bolo v mestskej časti 115 886 obyvateľov s prihláseným trvalým pobytom. Je to o 457 obyvateľov menej ako minulý rok. Rovnako tak klesol aj počet narodených detí. 

Minulý rok sa ich narodilo 1358 a v roku 2023 2100. Znížil sa aj počet narodených dvojičiek a to z 55 na 30. Najpopulárnejším dievčenským menom v mestskej časti bola Ema a na druhom mieste skončila Hana. Ide o tie isté mená a ich poradie ako v Ružinove. Zmena však nastala na treťom mieste, kde sa v Petržalke umiestnila Karolína. 

Poradie sa výraznejšie zmenilo pri chlapčenských menách. Kým v Ružinove jednoznačne bodoval Adam, v Petržalke si držal prvenstvo Jakub. Po ňom nasleduje Oliver a na Adam sa umiestnil až na treťom mieste. 

Mestská časť zverejnila aj niektoré netradičné detské mená, ktoré si rodičia zvolili. Chlapci dostali meno Cavalli, Cosmo či Eberhard a dievčatá Bonita, Boglárka či Mína.

Zdroj: Petržalka



Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia