Hlinkov park v Bratislave, obľúbené miesto pre matky s deťmi a oddych návštevníkov, čelí v posledných dňoch vlnám vandalizmu. A čo je na tom najzarážujucejšie? Podľa svedkov za ničením parku stoja deti vo veku približne 11 až 14 rokov. Svedectvo jednej z obyvateľov Ružinova Zuzany na sociálnej sieti, upozorňuje na alarmujúcu situáciu.
„Dva dni po sebe som bola svedkom toho, ako chlapci sprejujú po múroch a vysadených ružiach. Jeden z nich bol dokonca prichytený vo štvrtok pred zotmením, okolo 16:30,“ uviedla Zuzana vo svojom príspevku. Situácia je podľa nej o to horšia, že deti cielene čakajú, kým sa okoloidúci otočia chrbtom, a svoje činy vykonávajú potme.
Jedného z vandalov opisuje Zuzana ako chlapca s červenou čiapkou, ktorý mal neustáleho “strážcu” – ďalšieho chlapca s čiernym ruksakom. Aj napriek rýchlemu úniku na kolobežkách sa jej podarilo zdokumentovať niekoľko graffitov, ktoré poškodzujú estetiku parku.
„Prosím, nebuďme ľahostajní. Toto nie je legálna plocha na sprejovanie a park sa takto z dňa na deň škaredie priamo pred našim nosom,“ apeluje miestna obyvateľka. Domácich vyzýva, aby v prípade, že podobné správanie zaznamenajú, upozornili príslušné orgány alebo situáciu zdokumentovali.
Sociálne siete zaplavili aj rôzne reakcie domácich. Niektorí obhajujú graffiti ako neodmysliteľnú súčasť mestských parkov, iní ich považujú za ničenie verejného priestoru.
„Veď je to biely múr v parku. To si priam pýta, aby to bolo celé dočmárané a plné graffitov. Tomu sa ubrániť nedá. Keby to bola bytovka, nepoviem ani pol slova. Všade vo svete sú takéto múry počmárané graffitami. Cestujte trošku, ľudia,“ napísal jeden z diskutujúcich, ktorý naznačil, že graffiti sú prirodzenou súčasťou mestských plôch.
Na druhej strane, niektorí obyvatelia reagovali veľmi emotívne. „Som rada, že nie som jediná, koho tieto špinavé a nevkusné čmáranice vytáčajú a bijú do očí zakaždým, keď idem parkom. Tú možnosť vidieť tých smradov v akcii som, bohužiaľ, nikdy nemala, inak by už mali paprče dolámané,“ napísala jedna z obyvateľov Ružinova. Dodala, že videla dobrovoľníkov, ktorí v lete čistili steny, no tie ostali biele sotva dva dni.
Do diskusie sa zapojili aj tí, ktorí nostalgicky spomínali na starú generáciu sprejerov: „Za čias sprejera ‚Ufo‘ to aspoň vyzeralo lepšie… a existovala aj určitá hierarchia, kto si kde mohol dovoliť niečo posprejovať. Nová generácia nech si radšej kreslí doma na papier,“ poznamenal iný komentujúci.