Budú po našich obciach chodiť novodobí žandári? Kaliňák plánuje zapojiť vojakov do hliadok na vidieku


Kaliňák navrhuje návrat žandárov. Vojaci by mohli posilniť vidiecke oblasti

Foto: Budú po našich obciach chodiť novodobí žandári? Kaliňák plánuje zapojiť vojakov do hliadok na vidieku
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com, Facebook/Robert Kaliňák

Minister obrany Robert Kaliňák prišiel s kontroverzným návrhom obnoviť tradíciu žandárskeho zboru na Slovensku. Podľa neho by profesionálni vojaci mohli pomáhať policajtom, najmä vo vidieckych oblastiach, kde je nedostatok policajných hliadok. Hoci myšlienka vyvolala zmiešané reakcie, Kaliňák tvrdí, že tento krok by zvýšil bezpečnosť v mestách a priblížil služby občanom. Informoval o tom Denník N.

Kaliňák v rozhovoroch označil tento návrh za návrat k historickému modelu. „Chceme sa vrátiť k starému princípu, keď žandársky zbor fungoval na vidieku, a polícia sa mohla sústrediť na mestá,“ povedal minister. Hoci Kaliňák používa historický termín “žandári,” reálne neplánuje vytvoriť samostatnú zložku so špecifickými uniformami či hodnosťami.

Podľa jeho predstáv by profesionálni vojaci mohli vo voľnom čase slúžiť po boku policajtov v hliadkach. Za dvadsať dvanásťhodinových služieb ročne by mohli získať príplatok 3000 eur. „Ak nestihne všetkých dvanásť služieb, bude mať nárok aspoň na pomernú časť. Ak by, naopak, odslúžil viac hodín, môže sa dostať aj nad túto čiastku,“ hovorí Kaliňák.

Polícia a rezort obrany reagujú rozdielne

Policajné prezídium k návrhu zatiaľ zaujíma rezervovaný postoj. Podľa jeho vyjadrení nie je zapojenie vojakov do policajnej práce aktuálnou témou. Naopak, ministerstvo vnútra potrebuje od armády podporu pri ochrane strategických objektov, ako sú ropovody a plynovody.

Ministerstvo obrany však tvrdí, že situácia na vidieku si vyžaduje rázne kroky. “V niektorých okresoch už políciu takmer nevidieť,” upozornilo ministerstvo, pričom poukázalo na nedostatok policajtov v hliadkach. Môže za to aj odliv skúsených policajtov, ktorých v niektorých okresoch na hliadkovaciu činnosť nahrádzajú napríklad vyšetrovatelia, operatívci či experti na počítačové systémy, ktorí sa špecializujú na úplne iné činnosti. Tento výpadok by podľa ministerstva obrany mohli v niektorých okresoch vykryť vojaci.


Aj keď návrh znie atraktívne, prináša množstvo otázok: Budú vojaci dostatočne vyškolení na policajnú prácu? Budú mať rovnaké právomoci ako policajti? Kaliňák zatiaľ konkrétne odpovede neposkytol, no tvrdí, že pracuje na legislatívnych úpravách v spolupráci s ministerstvom vnútra.

Historická tradícia alebo populistický krok?

Myšlienka obnovy žandárov má historické korene, no vyvoláva aj obavy. Žandári boli v minulosti symbolom poriadku, no zároveň ich komunistická propaganda vykresľovala ako nástroj buržoázneho útlaku. Podľa Kaliňáka je však návrh inšpirovaný modernými príkladmi zo zahraničia, ako sú talianski karabinieri či francúzski žandári, ktorí spadajú pod ministerstvo obrany a pomáhajú pri policajných úlohách.

„Nevieme vždy trafiť na sto percent, ale verím, že tento krok pomôže posilniť bezpečnosť tam, kde je to najviac potrebné,“ uzavrel Kaliňák s tým, že jeho návrh bude predmetom ďalších rokovaní.

Zatiaľ nie je jasné, či Kaliňákov návrh získa podporu, alebo skončí ako marketingový nástroj. Diskusie o nedostatku policajtov však ukazujú, že situácia si vyžaduje riešenie. Či budú tým riešením vojaci v hliadkach, ukáže až čas.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj