Oslavy Nového roka sa blížia. Medzi obyvateľmi Rače vznikla hádka pre zábavnú pyrotechniku


Račania sa pohádali pre použitie zábavnej pyrotechniky na Silvestra

Foto: Oslavy Nového roka sa blížia. Medzi obyvateľmi Rače vznikla hádka pre zábavnú pyrotechniku
Foto: Facebook/Priatelia Rače

Téma ohňostrojov a petárd počas silvestrovských osláv je v Bratislave každý rok veľkou témou. Medzi obyvateľmi sa nachádzajú petardoví nadšenci, ale aj odporcovia. Mesto má navyše v platnosti najprísnejšiu legislatívu zo všetkých na Slovensku, ktorá pyrotechniku zakázala aj na Silvestra. Povolená je len detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 a scénická pyrotechnika.  

Najnovšia diskusia o jej použití vznikla medzi obyvateľmi mestskej časti Rača. Andrea svojich susedov vyzýva, aby namiesto utrácania peňazí za pyrotechniku navštívili s deťmi útulok a peniaze darovali zvieratám. „Vaše dieťa by si to určite zapamätalo na celý život. Boli by ste v jeho očiach hrdinom a ostatné deti by so zatajeným dychom počúvali tento príbeh. Viete, nie je ťažké minúť zbytočne peniaze, urobiť veľa hluku na pár minút a vystrašiť tým zvieratá k smrti. Tou najlepšou vecou je darovať peniaze útulku a o polnoci svojej žene povedať, že dnes nebude žiaden ohlušujúci ohňostroj,“ odkazuje Račanom. 

Súhlasí s ňou Marek, ktorý si myslí, že by bezhlukové prskavky mali deťom a dospelým na uvítanie nového roka stačiť. Viktor argumentuje tým, že bola požiadavka majiteľov psov vyriešená zákonom, ktorý od tohto roka zakázal predaj pyrotechniky tej triedy, ktorá je pre zvieratá nebezpečná

„Tento december som na sídlisku Zahumenice počul vybuchnúť iba 2 (slovom dva) delobuchy, asi minuloročné zásoby. Ale zato čítam už piaty apel na to, aby ľudia neodpaľovali pyrotechniku. Minulý rok to boli desiatky delobuchov denne od polky decembra. Takže zbytočne bojujete proti niečomu, čo už bolo zakázané zákonom,“ myslí si.


Pyrotechnika je legislatívne rozdelená na štyri základné kategórie:

1. kategória

Do 1. kategórie patria rôzne motýle, bzučiaky, píšťalky, fontánky a prskavky, z ktorých sa niektoré môžu používať aj v interiéroch. Patria sem aj výrobky, ktoré zaraďujeme medzi detskú pyrotechniku. Sú určené neplnoletým a mladším ako 15 rokov, avšak vždy by sa mali zapaľovať pod dohľadom rodičov alebo zodpovednej osoby.

2. kategória

Do 2. kategórie zaraďujeme tie produkty, ktoré je možné predávať len zákazníkom od 18 rokov. Nájdete tu napríklad rímske sviece, fontány s väčším rozptylom či niektoré druhy kompaktov, rakiet a delobuchov – jednoducho všetky výrobky s tzv. hvízdavou náplňou, ktoré sa nesmú používať v blízkosti kostolov, nemocníc, detských zariadení alebo škôl.



3. kategória

3. kategóriu predstavujú také druhy zábavnej pyrotechniky, ktoré predávame osobám starším ako 21 rokov. Zaraďujeme sem rakety, delobuchy alebo kompakty, ktoré predstavujú stredne veľké nebezpečenstvo a ktoré sú určené len na používanie na veľkých otvorených priestranstvách.

4. kategória

Do 4. kategórie už patria bežne nepredajné typy, ktoré môžu obsluhovať len osoby s odbornou spôsobilosťou a ktoré sa preukážu príslušným preukazom. Predstavujú vysokú mieru nebezpečenstva.

Hluk robia aj koncerty či lietadlá

Pri zrušení hlučnej pyrotechniky obyvateľka Rače Lucia hovorí o tom, že tichá pyrotechnika má do hlučnosť do 90 decibelov, čo je oveľa menej, než napríklad rockový koncert. „Čiže zrušíme prosím koncerty a lietadlá. Beriem že lietadlá odlietajú na letisku ktoré je ohraničené, ale koncerty môžeme pokojne zrušiť. Dúfam že keď ste proti ohňostrojom rovnako odmietate veľké koncerty kde je hluku omnoho viac. A už aj jazda vo vlaku stojí za zváženie, lebo tiež dosť hluku vyprodukuje, pričom vlakové trate vedu cez luky a popri potokoch a lesoch,“ vraví.

Jana zas ošiaľ z osláv Nového roku nechápe. „Ja vôbec nechápem tento ošiaľ... áno, rozlúčiť sa so starým rokom. No takýto bordel kvôli Novému roku? Veď môže byť úplne na prd,“ hovorí,



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj