Veriaci čakali na polnočnú omšu v Ivanke pri Dunaji. Farár ich prekvapil, odslúžil ju o dve hodiny skôr


Polnočná omša v Ivanke pri Dunaji sa konala o dve hodiny skôr

Foto: Veriaci čakali na polnočnú omšu v Ivanke pri Dunaji. Farár ich prekvapil, odslúžil ju o dve hodiny skôr
Foto: Google Maps

Pre mnohých veriacich na Slovensku sú vianočné sviatky pevne späté s tradičnou polnočnou omšou. Podľa Biblie sa Ježiš narodil v noci. Do jasieľ ho prišli pozrieť pastieri a Kresťania tento zvyk imitujú na Štedrý deň, presne o polnoci. Nečakaná výnimka sa však stala v Ivanke pri Dunaji. Miestny farár totiž omšu odslúžil o dve hodiny skôr.

Kostoly bývajú počas polnočnej omše preplnené. Práve počas Vianoc nastáva čas, kedy majú zvláštne čaro. Sú vyzdobené, všetko sa v nich blyští a svieti. Blízko oltára býva osadený minimálne jeden vianočný stromček a svätú omšu v mnohých kostoloch sprevádza aj živá hudba miestnych súborov či hudobníkov. 

Toto čaro kresťanských sviatkov chceli zažiť aj obyvatelia Ivanky pri Dunaji, ktorí sa o polnoci vybrali do kostola. Pred jeho bránami však ostal nemilo prekvapení. Nikto nikde nebol. „Dnes nebola polnočná omša? Vie niekto prečo?“ pýtal sa Marek. 

Miestni obyvatelia dosvedčili, že omša síce bola, ale nie o polnoci. Farár ju odslúžil o dve hodiny skôr, teda o 22:00 hod. Do tejto farnosti spadá aj obec Zálesie, posun v čase sa však nestal pre dve omše v rôznych obciach. Dokazujú to aj farské oznamy. Obe omše, aj v Ivanke aj v Zálesí, boli odslúžené o 22:00 hod.


„Nejak rýchlo, prešli sme na moskovský čas?“ pýta sa Vladimír. Ďalej tvrdí, že polnočná omša v Ivanke sa 40 rokov konala vždy o polnoci. „Peši sme chodili zo Zálesia ako deti na omšu, len minulý rok som išiel na polnočnú podľa logiky o pol noci a nebola, že je o 22:00. Tak som si povedal, že na autobus o 10:00 pôjdem o 8:00,“ vraví. 

To, že farnosť polnočnú omšu organizuje skôr už dlhšie potvrdili viacerí obyvatelia. „Aj ja som prvýkrát išla….a všade tma,“ vraví Tina. Ladislav sarkasticky dodáva, že je polnoc mimo stránkových hodín a aj farár sa chce vyspať. „Polnočná omša o 22:00 to nevymyslíš,“ hovorí rozčarovane Andrej. 

Na zmenu času polnočnej omše sme sa pýtali aj miestnej farnosti. Kňaz Štefan Rusnák nám vysvetlil, že sa na Slávnosť narodenia Pána konajú štyri slávenia. Vigílne, v noci, na úsvite a vo dne. „Ako vidíte, ani jedna nie je označovaná ako „Polnočná“. Je totiž často zamieňaná práve so svätou omšou „V noci“. Tá sa slávi v hodinu, ktorá najlepšie vyhovuje pastoračnej starostlivosti, prihliadajú na účasť detí, starých a chorých, či znevýhodnených farníkov. Preto v našej farnosti už niekoľko rokov slávime túto svätú omšu o 22.00. Je to vždy v dostatočnom čase oznamované vo farských oznamoch a táto informácia je vždy verejne dostupná aj na našom oficiálnom farskom webe,“ vraví Rusnák.

Zároveň dodáva, že vianočnú svätú omšu neslávi o polnoci ani pápež. Svätý Otec ju slávi o 21:00 hod. a tento rok sa konala už o 19:00 hod.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj