VIDEO: Ľudia blízki Čurillovcom dali Slovensku vianočný darček: Zverejnili 18 hodín záznamu z poľovníckej chaty


VIDEO: Čurillovci zverejnili záznamy z poľovníckej chaty ako vianočný dar.

Foto: VIDEO: Ľudia blízki Čurillovcom dali Slovensku vianočný darček: Zverejnili 18 hodín záznamu z poľovníckej chaty
Foto: YouTube/ Chata v Čifároch

Na slovenskej politickej scéne to po Štedrom dni opäť začína vrieť. Ako nečakaný „vianočný darček“ sa na YouTube objavilo 36 videonahrávok z leta 2021, ktoré zachytávajú diskusie Roberta Fica a jeho spolupracovníkov na poľovníckej chate. Nahrávky, ktoré sú podľa zverejňovateľov legálne a nie sú utajované, vyšli na svetlo práve počas vianočných sviatkov.

Vianočný dar, ktorý rozvíril vody

Iniciatívu zverejniť tieto záznamy oznámili na Facebooku Jana Ďurková, Natália Svítková a Jarmila Koteková, ktoré vedú účet „Pravda & Fikcia“. „Legálne ich má k dispozícii cca 30 ľudí mimo OČTK, ktorí nie sú ničím obmedzení v ich šírení. Predpokladáme, že nám ich poskytol niekto z nich,“ uviedli na svojom profile k 18 hodinám videozáznamu.


Záznamy odhaľujú viacero momentov z úzkych vzťahov Roberta Fica s Miroslavom Bödörom, zosnulým majiteľom Bonulu, ale aj jeho snahy pomáhať Norbertovi Bödörovi a Tiborovi Gašparovi dostať sa z väzby. Gašpar, ktorý je dnes podpredsedom parlamentu za Smer, tak opäť čelí záujmu verejnosti.

Politická bomba alebo štátny terorizmus?

Prvé časti nahrávok vyšli na svetlo sveta už v roku 2021, keď ich Fico označil za „štátny terorizmus“, pripomína Denník N. Teraz je však dostupná kompletná verzia, ktorá pravdepodobne ešte viac rozvíri diskusiu o mocenských hrách a politických praktikách na Slovensku.


V lete 2021 sa na poľovníckej chate v obci Veľký Ďur (okres Levice) stretávali významné osobnosti spojené so stranou Smer-SD, vrátane Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, podnikateľa Miroslava Bödöra a advokáta Mareka Paru. Tieto stretnutia boli monitorované políciou v rámci vyšetrovania podozrenia z pytliactva, čo umožnilo nasadenie odpočúvacích zariadení.

Nahrávky z týchto stretnutí odhalili diskusie o možnom ovplyvňovaní vyšetrovaní a trestných stíhaní, čo vyvolalo značnú verejnú diskusiu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však v novembri 2021 oznámil, že tieto záznamy nie je možné použiť ako dôkaz v trestných konaniach, keďže boli získané na základe nesprávnej právnej kvalifikácie.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji