Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa počas víkendu stretol s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Fico to urobil v čase stále pretrvávajúcej agresie na Ukrajine, ktorú vyvolalo Rusko. Slovensko je navyše na ruskom zozname nepriateľských krajín. Premiér tvrdí, že rokoval o tranzite plynu cez Ukrajinu, čím obišiel vlastnú ministerku hospodárstva. Fica za jeho cestu kritizujú aj niektorí koaliční poslanci z Hlasu-SD.
„Znova pripomínam, že presadzujem suverénnu politiku na všetky štyri strany. Najvyšší predstavitelia EÚ boli o mojej ceste a jej účele informovaní už v piatok. Moje dnešné stretnutie bolo reakciou na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý mi vo štvrtok na moju osobnú otázku odpovedal, že je proti akémukoľvek tranzitu plynu cez Ukrajinu na naše územie. Ukrajinský prezident je rovnako za sankcie proti ruskému jadrovému programu. Takýmito postojmi finančne poškodzuje Slovensko a ohrozuje výrobu elektriny v atómových elektrárňach na Slovensku, čo je neakceptovateľné,“ uviedol Fico.
Putin podľa neho vyjadril pripravenosť dodávať ruský plyn aj naďalej, ale v aktuálnej situácii je to nemožné. Slovenský premiér sa ďalej vyjadril, že chce vzťahy medzi Slovenskom a Ruskou federáciou štandardizovať. „Napomôžu tomu aj aktivity súvisiace s 80. výročím konca II. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, kde rozhodujúcu úlohu zohrali Rusi, Bielorusi, Ukrajinci a ďalšie národy bývalého ZSSR,“ dodáva.
Ficovu návštevu Moskvy kritizovali aj viacerí poslanci Hlasu-SD. Samuel Migaľ ju označil za „prinajmenšom nevhodnú“. Premiérov krok podľa neho pôsobí ako slabosť, nie ako stratégia, keďže do Ruska vycestoval v čase, keď nás označili za nepriateľa.
Migaľ ďalej tvrdí, že o jeho ceste neboli koaliční poslanci vopred informovaní. Priznal to aj Fico, o svojom pláne povedal len najvyšším ústavným činiteľom. Teda Petrovi Žigovi ako dočasnému predsedovi parlamentu a prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.
„Obídenie vlastnej ministerky hospodárstva pri rokovaniach o plyne je prejavom nedôvery voči vlastným odborníkom. Ak si nevážime vlastné inštitúcie, ako môžeme očakávať, že si nás budú vážiť spojenci? Máme pritom aj iné možnosti získať plyn. Koniec koncov, ministerka hospodárstva o jeho dodávkach rokovala pred časom v Azerbajdžane!“ hovorí Migaľ. Ministerkou hospodárstva je Denisa Saková z Hlasu-SD. Poslanec označil premiérovu cestu za facku slovenskej diplomacii. “Je mi smutno, že to musím napísať, ale dnešný krok premiéra, v aktuálnej situácii, považujem za pomyselnú facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike,” dodal.