Nedávno Bratislavak informoval o tom, že nemocnica KOCH pristúpila k zmene svojej cenovej politiky. Základný balík za predpôrodnú, pôrodnú a postpôrodnú starostlivosť výrazne zlacnel. Kým v minulosti zaň registrované pacientky zaplatili 300 eur a neregistrované 500 eur, teraz sa poplatok zjednotil. Všetky rodičky zaplatia rovnakú sumu 100 eur.
Nemocnica mení svoju cenovú politiku aj pre konkurenciu, ktorú do hlavného mesta priniesla nová nemocnica Penty na Boroch. U nich je pôrod zdarma, ak ste klientkou jednej z troch slovenských poisťovní. Reakcie Bratislavčanov na cenu pôrodu v KOCH na seba nenechali dlho čakať a náš predchádzajúci článok vyvolal vlnu reakcií.
„Strašné je, že si vôbec za pôrod má človek zaplatiť,“ sťažuje sa Nikol. Ďalšia Bratislavčanka si myslí, že Nemocnica KOCH mala pre pôvodné ceny málo záujemcov, tak ich musela znížiť. „Ja som tiež rozmýšľala, či ku nim pôjdem rodiť, ale to zas rozhodlo, že nemajú novorodeneckú JIS a to je v prípade komplikácií dôležité,“ vraví Nika.
Ozvala sa aj Martina, ktorá všetky svoje deti odrodila v štátnej nemocnici s maximálnou spokojnosťou. Bolo to však pred viac ako 40 rokmi, počas komunizmu. „Aký je rozdiel rodiť v súkromnej a štátnej nemocnici? V tej súkromnej jej dajú cukríček na dýchanie?“ pýta sa sarkasticky Marián. Ženy mu však vysvetľujú, že je to naozaj veľký rozdiel. Najmä čo sa týka súkromia a komfortu.
„Prvú dcérku som rodila v štátnej a druhú u Kocha. Bolo to až neporovnateľné. Od správania personálu, prítomnosť môjho muža (aj počas covidu), pichnutie epiduralky. V štátnej ma nechali tlačiť hocijako (38 stehov vnútorných a vonkajších) a mala pridusená, museli ju dávať dokopy. U Kocha bez žiadneho stehu, lekár ma presne usmerňoval. Na druhý deň by som už išla domov, každý deň vyber jedla z menu, na izbe sme boli len dvaja, laktačná poradkňna dojčenia…veru psychicky to bolo fakt oddych v súkromnej, rada na to spomínam,“ vysvetľuje Michaela.
Okrem vysokej konkurencie pôrodníc čelia bratislavské nemocnice aj lekárskym výpovediam. Vláda sa na piatkovom rokovaní mala vraj s lekármi dohodnúť na zmluve o nastolení sociálneho zmieru. Niektorí lekári tak budú mať plat taký, aký im sľúbila ešte vláda Eduarda Hegera v memorande. Ak zmluvu parlament do konca februára neprijme, lekárske výpovede vstúpia do platnosti.