Na včerajší protest, ktorý sa konal na Námestí SNP v Bratislave prišlo zhruba 5-tisíc ľudí. Vystúpilo viacero interpretov, ale najväčším prekvapením bol Pavol Habera. Spevák bol na bratislavskom námestí naposledy v roku 1989, počas Nežnej revolúcie. Medzi spievaním textov objasnil svoje dôvody, prečo sa rozhodol prísť podporiť protest Otvorenej kultúry, festivalu Pohoda a Antény. Na vystúpenia umelcov sa rozhodol reagovať aj Lukáš Machala, ktorého prekvapilo, že ho nepodržali ani vlastní podporovatelia.
„Keď som sa včera bavil s Danielom Hevierom, ktorý mi robí texty. Tak som mu povedal, predstav si Danko, po niekoľkých rokoch idem spievať na námestie. Naposledy to bolo v 1989. Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu, je veľmi dôležité,“ povedal Habera počas prvých sekúnd na javisku.
Kultúrna obec začala protestovať vo viac ako 20 mestách po celom Slovensku. Nesúhlasia s krokmi ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu (SNS), ktorí v rezorte začali robiť čistky a blokujú projekty s tematikou LGBTI. Šimkovičová odvolala riaditeľa SND, riaditeľku SNG a aj šéfa národného múzea či Bibiany. Na ich miesta dosadila svojich ľudí.
„Ono je to tak, že kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme tieto dva atribúty ovplyvňujú všetky aspekty života. Ak nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné. Akonáhle začnú do kultúry hovoriť ľudia a snažiť sa ju usmerniť podľa svojich chúťok a podľa nejakých divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to jednoducho nemôže fungovať a ten národ má problém. Je to samozrejme náš prúser, že máme tento problém. Ak by sme presvedčili dosť ľudí pri minulých voľbách, nemuseli by sme toto riešiť,“ dodáva Habera.
Spevák ďalej ľudí vyzýva, aby svojim priateľom, rodinám, ale aj neznámym ľuďom s pokojom a trpezlivosťou vysvetlili, o čo tu ide a čo príde, keď to nebude fungovať. „Nechceme sa predsa vracať do minulosti, nechcem aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy. To bol samozrejme fór,“ ukončuje svoj prejav Habera.
Na protest a prejavy umelcov reagoval aj Lukáš Machala. Na svojom Telegrame ich označil za pokrytcov, ktorí držali jazyk za zubami počas covidového teroru. Tvrdí, že im ide len o dobré fleky a boja sa informácií o zlom hospodárení v inštitúciách.
Machalu navyše prekvapilo, že sa ich nezastali ani vlastní. „Trochu nás už ale mrzí, že ľudia sú ticho. Najmä tí, pre ktorých sa snažíme očistiť kultúru od mafiánskych skupín v divadle, výtvarnom umení, hudbe, audiovízii či literatúre. Kde ste všetci tí ukrivdení umelci čo v kúte nadávate na agresívnu bratislavskú kaviareň? Stále sa ich bojíte? Ale prečo? Veď je demokracia. Môžete slobodne vyjadriť svoj názor. Že si potom u nich neškrtnete? Nuž, neškrtnete si u nich tak či tak…Dostávať kopance od týchto “slušných ľudí”, ktorí nás denne urážajú, na to si človek v pohode zvykne. Na čo si však nechcem zvyknúť je to ticho našich podporovateľov,“ píše.