Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, vrátane kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Iránčanka Lily, ktorá žije so svojou rodinou v Bratislave, sa minulý týždeň stretla u detského lekára na jednej z bratislavských kliník s jednou zvláštnosťou, ktorá ju zarazila.
„Dnes som sa u Dr. Martinko Pediatric dozvedela zaujímavosť: za návštevu si účtujú príplatok 50 eur, ak s vami lekár hovorí anglicky! Je iróniou, že moja slovenčina je oveľa lepšia ako jej angličtina, takže keby som s ňou hovorila po slovensky, nemusela by som platiť tento poplatok navyše. Ešte horšie je, že tento poplatok nie je uvedený v zmluve – len mi povedali, že je to na Slovensku ‚všeobecne známe’ a ja by som to mala vedieť!“ podelila sa o svoju skúsenosť na sociálnej sieti Cudzinci v Bratislave Niloofar.
Pod príspevkom mladej ženy sa rozprúdila rozsiahla diskusia. Martin, ktorý pracuje ako lekár tvrdí, že tiež hovorí po anglicky a nikdy to pacientovi neúčtoval. Otázkou však je, či sú nejaké lekárske služby v cudzom jazyku v anglicky hovoriacich krajinách zadarmo?
Zdravotná sestra, ktorá pracuje v súkromnej nemocnici, hovorí troma jazykmi a v prípade potreby ich aj používa a vždy je rada, že pomohla. Myslí si, že toto správanie, s ktorým sa cudzinka v Bratislave stretla je naozaj smutné.
„Komunikácia v cudzom jazyku pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je kritická...teda vyžaduje si veľmi vysokú úroveň znalosti jazyka, čo si vyžaduje peniaze a čas…takže buď zaplatíte za učenie sa miestneho jazyka/ktorý je tu úradným jazykom/ a umožní vám to vyhnúť sa týmto nákladom z dlhodobého hľadiska… alebo zaplatíte iným za to, že minuli peniaze a čas na učenie sa jazyka podľa toho, čo chcete,“ zamýšľa sa ďalšia Bratislavčanka v diskusii.
Alexandra radí ostatným, že ak vedia čo i len trochu po slovensky, odporúča hovoriť po slovensky. Môžu tým získať oveľa viac informácií a lepšie popísať, ak používajú jazyk, ktorý im vyhovuje.
Ďalšia matka sa stretla tiež s nepríjemnosťami na spomínanej klinike. „Raz moju dcéru bolelo ucho a najviac plakala od bolesti - bývala som v susednom dome na Slnečniciach a žiadala som, aby nás prijali s peniazmi, ale správca chladne ako robot odpovedal, že neprijímajú samoplatcov a neevidujú nových pacientov,“ uvádza vo svojom komentári.
Matteo je toho názoru, že je to hanba pre našich lekárov na Slovensku, ktorí si takéto poplatky vyberajú. Zdá sa mu, že to legálne môže prejsť, ak to majú oficiálne uvedené vo svojom cenníku. „Nedávno som hľadal nejakú súkromnú kliniku a mali tiež taký poplatok, ktorý predstavoval ďalších 100 eur, ale našťastie, to nie je všade normou a ak nájdete dobré etické zdravotnícke centrá, zvyčajne vám budú účtovať rovnakú cenu, či už sa rozhodnete hovoriť po slovensky alebo po anglicky, a nechajú vám dostatok času na kladenie otázok počas vášho sedenia, takže si to vždy vopred overte alebo im zavolajte, aby ste si to overili,“ odporúča ostatným.