Vládna novela zákona o civilnej ochrane vzbudila vlnu nepokoja. Ficov kabinet chce, aby boli lekári povinní pracovať počas tzv. mimoriadnej udalosti. Tá môže trvať dva mesiace a vláda ju chce vyhlásiť v 12 zo 79 okresov. Ak by lekári výpovede aj napriek tomu podali, hrozilo by im väzenie.
Nápad vlády vyvolal vlnu odporu medzi zdravotníkmi, aj čelnými predstaviteľmi slovenskej opozície. Predseda lekárskych odborov Peter Visolajský tvrdí, že vláda týmto návrhom priznala, že nie je schopná, ani ochotná, riešiť problémy zdravotníctva.
„Miesto riešenia problémov nášho zdravotníctva, vláda nariadila nútené práce tým, ktorí tieto riešenia pre naše zdravotníctvo od vlády žiadajú. Minister Šaško nám v rokovaní nedal ešte ani termín ďalšieho rokovania, ale vláda už vyhlásila nútené práce. Dnešné výpovede lekárov nie sú o nových požiadavkách, ani o navýšení platov, ale tieto výpovede vznikli lebo vláda Roberta Fica jednostranne a bez dialógu porušila dohody. Vláda nespokojnosť lekárov „vybavila“ za jeden deň, cez adventnú nedeľu, aby poslanci mohli ísť pokojne na vianočné dovolenky, a pán premiér do Brazílie. Ale problémy našich pacientov zostali, naopak vláda ich problémy prehĺbila,“ uviedol Visolajský.
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka kritizuje premiéra za to, že zdravotníctvu nevenuje dostatočnú pozornosť a nespravil z neho premiérsku tému. „A teraz sa vyhráža trestami tým, ktorí v často nedôstojných podmienkach a s obrovským nasadením zachraňujú zdravie nás všetkých. Takýto prístup v Progresívne Slovensko jednoznačne odmietame,“ dodáva.
Proti návrhu sa ohradilo aj Kresťanskodemokratické hnutie. Predseda Milan Majerský povedal, že vláda prekročila červenú čiaru a návrh prirovnal diktátorským režimom. „KDH má za to, že Robert Fico ide prekryť vlastnú neschopnosť a neschopnosť nominantov strany Hlas v rezorte zdravotníctva kriminalizovaním lekárov a odoberaním lekárskych licencií. Považujeme to za zneužitie moci pre nekompetentnosť vlády a jej nominantov prichádzať s koncepčnými zmenami v zdravotníctve a neschopnosť viesť konštruktívny dialóg s lekármi. Týmto vláda posúva aj v tejto sfére Slovensko k diktátorským režimom,“ dodal Majerský.
Sloboda a Solidarita zas označila zákon za šialený a rukojemnícky a vyzvala koaličných poslancov, aby ho nepodporili. „Ľudia robia zbierky na novorodenecké oddelenia. Pacienti si nosia do nemocnice toaleťák. Mali sme tu kauzy ako CT a podobne. A ak sa to náhodou lekárovi nebude páčiť a odmietne nútenú prácu, skončí v base. Toto je antiosciálny rukojemnícky zákon, za aký by sa nehnabili ani v rovníkovej Afrike. Tento zákon iba prehĺbi frustráciu a znechutenie v slovenskom zdravotníctve.A čo z toho budú mať ľudia? Pacienti? V nemocnici na nás stále bude padať omietka, na vyšetrenia budeme čakať mesiace a keď sa ne dostaneme, ošetrí nás znechutený lekár,“ povedal šéf liberálov Branislav Gröhling.
Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič návrh tak isto kritizuje. „Fico nasadil na zdravotníkov nútenú prácu, lebo nechce zobrať kšefty Pente,“ napísal líder hnutie Slovensko. „Je neuveriteľné, ako sa Robert Fico zachoval voči zdravotníkom, ktorí mu nedávno zachránili život. Odvďačil sa im za to tak, že im napľul do tváre a chce ich okradnúť o 212 miliónov eur na ich zákonných platoch. Je evidentné, že lekárom ide vzhľadom na ich požiadavky o zdravie ľudí, kým Ficovi a spol. ide o biznis pre finančné skupiny na úkor pacientov,“ dodal poslanec za Slovensko a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.