Unikátna transplantácia v Bratislave na detskom pacientovi. Absolvoval to ako druhý na svete, zachránili mu obličku


Bratislavskí lekári podali experimentálnu liečbu malému pacientovi

Foto: Unikátna transplantácia v Bratislave na detskom pacientovi. Absolvoval to ako druhý na svete, zachránili mu obličku
Foto: nudch.eu

Lekári Národného ústavu detských chorôb podali dieťaťu s vrodenou urologickou chybou, v dôsledku ktorej od narodenia prekonalo zruba 30 akútnych zápalov obličiek, experimentálnu liečbu – fekálnu mikrobiálnu transplantáciu. Dieťa sa tak podľa dostupných informácií stalo druhým pediatrickým pacientom na svete, u ktorého bola táto transplantácia urobená z urologickej indikácie, uvádza Národný ústav detských chorôb na svojom webe.

Dieťa sa narodilo s ťažkou vrodenou vývojovou chybou, z ktorej vyplývalo postihnutie močového mechúra a obličiek. Pacient bol od narodenia na antibiotickej liečbe a napriek tomu sa zápaly obličiek stále opakovali. Celkovo prekonal viac ako 30 zápalov obličky, z toho 6 zápalov v minulom roku,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ Národného ústavu detských chorôb.

Rozmýšľali nad najvhodnejším riešením

Prednosta Kliniky pediatrickej urológie Ján Breza sa pre STVR vyjadril, že riešením z chirurgického hľadiska bolo odstránenie obličky o ktorej vieme už dnes, že funguje slabšie, ako by mala normálna oblička fungovať. Napriek tomu ešte funguje dostatočne na to, aby poskytovala obličkovú funkciu jeho telu. Malý pacient takúto obličku potrebuje, takže hľadali spôsoby, ako mu umožniť, aby si obličku mohol takpovediac nechať.

Pred podaním experimentálnej liečby mal pacient každých 6-8 týždňov zápal obličiek. Pričom každý atak znamenal pre pacienta minimálne dvojtýždňovú hospitalizáciu s potrebou podávania antibiotika vnútrožilovo. Po podaní fekálnej transplantácie sa zdravotný stav dieťaťa zastabilizoval a významne sa zmenila kvalita života. V súčasnosti chodí na kontroly a žije normálny život bez obmedzení,“ hovorí MUDr. Barbora Piteková.


Na požadovaný efekt lekári dieťaťu podali celkovo 7 transplantátov. Dieťa bolo od narodenia na antibiotickej liečbe a preto malo takmer úplne zničený mikrobióm. Pri infekciách obličiek lekári predpokladajú, že vývoj choroby spočíva v tom, že črevné baktérie sa dostanú do močových ciest a spôsobujú ataky zápalov. Tým, že z čreva vytesnili škodlivé baktérie a nahradili ich správnymi, zabránili ďalším zápalom.

Malý pacient je druhým pacientom na svete, ktoré podstúpilo transplantáciu

Opakované zápaly obličiek veľmi vyčerpávajú organizmus, vytvárajú jazvy na obličkách a dieťa sa postupne dostáva do chronického renálneho zlyhávania so všetkými komplikáciami. Tým, že sme zabránili ďalším atakom, sme dosiahli, že obličky sa ďalej nepoškodzujú a veríme, že pacientovi budú ešte dlho fungovať. Podľa dostupných informácii by sa malo jednať o druhé dieťa na svete, ktoré podstúpilo túto transplantáciu so zámerom redukcie zápalov obličiek,“ doplnila Piteková.

Cieľom tímu lekárov, ktorí transplantáciu vykonali, je aj udržateľnosť zdravého mikrobiómu, preto pacienta pravidelne sledujú a v prípade potreby sú pripravení adekvátne zasiahnuť. Tieto výsledky lekárov podporili v tom, že od januára plánujú začať štúdiu, v ktorej umožnia podstúpiť experimentálnu liečbu všetkým deťom, ktoré majú rovnaký problém ako ich prvý pacient.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj