Niektoré pokuty za parkovanie v Petržalke môžu byť neplatné. Prokuratúra si myslí, že je parkovací systém mestskej časti v rozpore so všeobecne záväznom nariadení hlavného mesta o dočasnom parkovaní. Zatiaľ bolo podaných sedem protestov proti rozhodnutiam o priestupku a 76 protestov proti blokovým pokutám. Informoval o tom denník SME.
K prípade protestov zatiaľ nepadlo právoplatné rozhodnutie. „Aj naďalej platí názor prokuratúry, že akýkoľvek systém rezidentského parkovania je v súčasnosti možné v Bratislave prijať len prostredníctvom VZN hlavného mesta. Toto oprávnenie vyplýva z cestného zákona v spojení so štatútom hlavného mesta,“ hovorí pre SME hovorkyňa okresnej prokuratúry Gabriela Kováčová.
V Bratislave aktuálne fungujú dva parkovacie systémy. PAAS, ktorý zriadil magistrát a je označený zelenými tabuľami a modrý systém Petržalky, ktorý je dostupný v aplikácii Urbi. Funguje od roku 2019 a pôvodne mal byť len dočasným riešením, kým ho nenahradí PAAS. Za posledných päť rokov zaznamenali zamestnanci úradu tisícky priestupkov, len od marca sa ich nabalilo 4 500. Podnet však automaticky neznamená, že vodič dostal pokutu. „Nie je v silách mestskej polície vyriešiť všetky podnety, uvedomujeme si ich personálne a technické kapacity,“ vysvetľuje pre SME petržalská hovorkyňa Mária Halašková.
Petržalka polícii posiela podnety napríklad ak auto parkuje mimo vyznačených miest alebo ak nerezident parkuje mimo vymedzeného času. Bezplatne môže v Petržalke parkovať len od pondelka do štvrtka od 7.00 do 18.00 h a od piatka od 7.00 až do nedele do 18.00 h.
Prokuratúra dosiaľ spravila dve previerky na okresnom dopravnom inšpektoráte a mestskej polícii. Ich výsledkom je sedem protestov proti rozhodnutiam o priestupku na okresnom dopravnom inšpektoráte a 76 protestov proti blokovým pokutám od mestskej polície. Generálny prokurátor Maroš Žilinka navyše avizuje komplexné previerky právnej úpravy regulácie parkovania a to nielen v Bratislave.
„Vzhľadom na zvýšený počet poznatkov týkajúcich sa nezákonnej právnej úpravy regulácie parkovania v obciach a mestách generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka rozhodol, že v roku 2025 vykoná Generálna prokuratúra Slovenskej republiky komplexné previerky stavu zákonnosti tejto oblasti naprieč celým územím Slovenska,“ uvádza generálna prokuratúra v stanovisku.