Vedec Pavol Čekan, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal najmä počas obdobia pandémie, zverejnil na svojom profile novú podobu slovenskej hymny. Zahral ju na klavíri a vyhlásil: „Hymna je moja, nie ich, ale moja.“ Reagoval tak na vyjadrenia hudobníka Oskara Rózsu, ktorý dostal nový aranžmán za zvlástnych okolností na starosť.
Kreatívni Slováci sa hneď vynašli a na internete začali zverejňovať svoje verzie hymny. Objavilo sa kadečo, od ema až po techno. Napokon sa so svojou verziou pochválil aj uznávaný molekulárny biológ Pavol Čekan. Hoci hymna nebola neúctivá a mala pôvodný text, vedcovi začali pre jeho návrh aranžmánu chodiť nenávistné správy. Čekan v úvode svojho príspevku píše, že svoju verziu vytvoril z lásky k Slovensku a hymnu si nenechá od nikoho vziať.
„Myslel som si, že spontánne hudobné prevedenie slovenskej hymny, tak ako to cítim ja, nemôže vyvolať negatívne reakcie – rozhodne nie hejty. Mýlil som sa. Podcenil som silu sociálnych sietí. Posledné dni som čelil náporu nepríjemných, nenávistných a dehonestujúcich komentárov, ktoré som musel intenzívne mazať,“ napísal vedec.
Vysvetľuje, že jeho status nemal byť o rozdeľovaní a vzbudzovaní vášní. Naopak, po nešťastných vyjadreniach Oskara Rózsu chcel dospieť k upokojeniu a spojeniu spoločnosti. „Chcem poďakovať všetkým, ktorí ma v tom podporili. Slovenská hymna patrí nám všetkým – bez rozdielu. Na tom sa nikdy nič nezmení. Teraz je čas upriamiť našu pozornosť na skutočné a dôležité problémy Slovenska,“ dodáva.
Po stretnutí s hľadaným extrémistom Dannym Kollárom Oskar Rózsa kritikom odkázal, že tú hymnu nerobí pre nich. „Váš čas sa radikálne kráti. Tak prosím, zalezte do vašich dier a dajte nám už konečne pokoj,“ dodal.