Je tu jeseň, obdobie, ktorého sa každý jeden rodič nesmierne obáva. Je to totiž ideálne obdobie rôznych detských chorôb. Čo by mala obsahovať vaša domáca lekárnička?
Je tu jeseň, obdobie, ktorého sa každý jeden rodič nesmierne obáva. Je to totiž ideálne obdobie rôznych detských chorôb. Čo by mala obsahovať vaša domáca lekárnička?
Pohľad na choré dieťa nie je príjemný pre žiadneho rodiča. No či máte doma batoľa, škôlkara alebo školáka, chorobám sa v jednotlivých obdobiach života dieťaťa jednoducho nevyhnete. A síce je ich v období jesene o niečo viac, s dobrou zásobou liekov a zdravotných pomôcok ich zvládnete podstatne ľahšie. Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých tipov, ako zabojovať s tými najčastejšími detskými chorobami. Tu sú.
Nádcha a prechladnutie
S nástupom do škôlky či školy deti čelia väčšiemu kolektívu, a tým pádom aj zvýšenému počtu baktérií a vírusov. Nie každý imunitný organizmus sa pred nimi dokáže účinne ochrániť, čoho výsledkom je napríklad prechladnutie alebo nádcha.
Účinnou pomocou na liečbu upchatého nosa sú spreje alebo kvapky pre čo najrýchlejšie uvoľnenie hlienu. Overeným produktom z lekární sú i soľné roztoky. Chýbať by vám nemali ani sirupy na vykašliavanie. Potrebné zvlhčenie sliznice zabezpečíte aj pomocou domáceho naparovania. Siahnuť však môžete aj po kompresorovom inhalátore pre deti, ktorý pomôže odblokovať upchaté dýchacie cesty. Na jeho nákup využite platný Philips zľavový kód a získate ho za lepšiu cenu.
Prevenciou pred prechladnutím je vyšší dôraz na obliekanie, časté dezinfikovanie rúk, primeraný odstup od detí, ale aj prísun vitamínov v podobe čerstvého ovocia alebo užívaním výživových doplnkov na podporu imunity.
Zvýšená teplota
Vyššia teplota je často sprievodným prejavom práve spomínaného prechladnutia. Za normálnu teplotu sa u detí považuje teplota od 36,5°C až do 37,2 °C. O zvýšenej teplote hovoríme pri teplote do 38°C a horúčke práve po prekročení tejto hranice.
Pri zvýšenej teplote môžete začať dieťa ochladzovať vlažnými obkladmi. Od 38,5°C je potrebné podať aj lieky. Podľa veku dieťaťa to môžu byť čapíky, sirup alebo tablety s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Dôležité je takisto dodržiavanie pitného režimu, prísun ovocia a zeleniny.
Kedy navštíviť lekára? Pri deťoch do 3 mesiacov sa odporúča vyhľadať lekára každý raz pri zvýšení teploty.
Návštevu lekára neodkladajte ani v prípade detí od 3 do 12 mesiacov, teplota môže byť rovnako nebezpečná. Pri starších deťoch si všímajte ďalšie sprievodné príznaky, napríklad úroveň horúčky, ako klesá a stúpa či koľko dní trvá. Samozrejme, lekára vyhľadajte vždy, keď máte pocit, že je to nutné.
Všetky lieky do vašej domácej lekárničky môžete získať už po jednom nákupe. A nakupovať môžete aj so zľavou, ak si uplatníte Mojalekáreň zľavový kód. Nakupujete online pravidelne? Využívajte zľavové kupóny a kódy, ktoré nájdete na zľavovom portáli Vasekupony.sk a získajte viac produktov za nižšiu sumu.
Hnačka
V domácej lekárničke by vám nemali chýbať ani účinné lieky na vyriešenie tohto zdravotného problému. Hnačka sa v detskom kolektíve prenáša rýchlo, a to prostredníctvom baktérií a vírusov. Môže to byť napríklad po kontakte so zdieľanými predmetmi alebo priamo osobou trpiacou hnačkou. Z vhodnej prevencie spomenieme predovšetkým dodržiavanie hygieny rúk a konzumáciu tepelne upravenej stravy.
Na jej liečbu existujú rôzne druhy liekov, pričom je potrebné zohľadniť vek dieťaťa. Ak si nie ste istý, svoj výber konzultujte s lekárom alebo lekárnikom. Vo všeobecnosti platí, že hnačka by mala skončiť v priebehu 3 až 6 dní. Ak to tak nie je, neváhajte vyhľadať lekára.
A rada na záver? Obsah lekárničky nezabudnite pravidelne kontrolovať z hľadiska exspirácie produktov a ich dostatočného počtu. V prípade ich potreby tak budete dokonale pripravený na boj s akýmkoľvek ochorením. A myslite aj na to, že kombinácia správnych liekov, kľudového režimu a vašej prítomnosti pri dieťati je pre jeho zdravé uzdravenie tou najlepšou.