Sociálna poisťovňa prestane od budúceho roka vyplácať rodičovský dôchodok tým poberateľom, ktorým už bol priznaný. Stane sa tak na základe schváleného konsolidačného balíka, ktorý navrhla vláda. S účinnosťou od 1. januára 2025 sa tak mení právna úprava rodičovského dôchodku, ktorá bola zakotvená v zákone o sociálnom poistení. Znamená to, že Sociálna poisťovňa už nebude rozhodovať o rodičovskom dôchodku za rok 2025 a ani za ďalšie roky. Nahradí ho asignácia podielu zaplatenej dane, ktorú Sociálna poisťovňa na základe údajov z Finančného riaditeľstva SR prvýkrát vyplatí v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025.
Kompenzáciou rodičovského dôchodku je asignácia podielu zaplatenej dane. To znamená, že deti budú môcť každému rodičovi, ktorý je poberateľom dôchodku, poukázať podiel zaplatenej dane vo výške 2 % na každého rodiča. Sociálna poisťovňa bude poukazovať podiel zaplatenej dane na základe oznámenia z Finančného riaditeľstva.
Podľa schválenej novely v roku 2026 prvýkrát poukáže podiel zaplatenej dane za rok 2025. Občania teda už nemusia Sociálnej poisťovni podávať vyhlásenia na účely nároku na rodičovský dôchodok, keďže sa legislatíva od 1. januára 2025 mení.
„Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikol do 31. decembra 2024, Sociálna poisťovňa ho posúdi podľa zákona o sociálnom poistení v znení účinnom do 31. decembra 2024. To znamená, ak Sociálna poisťovňa prizná poistencovi relevantný dôchodok spätne, spolu s priznaním dôchodku posúdi nárok na rodičovský dôchodok. Napríklad v roku 2025 Sociálna poisťovňa prizná poistencovi starobný dôchodok od roku 2023. Spolu s priznaním starobného dôchodku posúdi nárok na rodičovský dôchodok aj za rok 2023 a 2024,“ informuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.