Informácie o majetkových priznaniach politikov sú každý rok prístupné na webovej stránke národnej rady. Prekvapenie priniesla informácia o príjmoch miinistra obrany Róberta Kaliňáka. Ten vraj aktuálne od nástupu do vládnej funkcie žije len z ministerského platu. V minulosti pritom priznával aj vysoké príjmy z činnosti mimo politiky. Presným opakom je jeho vládny a stranícky šéf Robert Fico. Kým ten sa vždy hrdil, že žije len z platu z verejnej funkcie, dnes priznáva aj iné príjmy. Nespresnil však aké. Informácie o príjmoch politikov priniesol denník Sme.
18 509 eur. Presne takýto príjem v daňovom priznaní uviedol za 3 posledné mesiace roka 2023, teda odkedy nastúpil do funkcie ministra obrany, Róbert Kaliňák. Znamená to, že jeden z najvplyvnejších politikov Smeru neuviedol žiadne iné príjmy. V minulosti to však bolo úplne inak - napríklad v roku 2010 v kolónke „iné príjmy“ uviedol 518 tisíc eur, či 341 tisíc v roku 2014. V minulosti totiž Kaliňák priznával aj príjmy z investovania, či z advokátskej činnosti. Tej sa venoval predovšetkým po roku 2020.
„Skôr som emotívny investor ako dennodenný bázista. Aj Steve Jobs bol motivátorom toho celého. Ak sledujete úspešných ľudí a nasledujete ich kroky, tak to dobre dopadne,“ povedal Kaliňák o svojich investorských pokusoch v roku 2018 denníku Plus jeden deň. Neskôr založil aj konzultačnú spoločnosť, či firmu na výrobu pušiek.
Zaujímavejšie údaje však minister obrany priznáva pri vlastníctve nehnuteľného majetku. Je majiteľom bytu v bratislavskom Starom Meste s rozlohou 217 metrov štvorcových, či víkendovej chaty pri obci Bodíky v chránenej oblasti Dunajské luhy. Okrem toho Kaliňák priznal vlastníctvo troch áut značky Audi, či jedného Range Roveru a patria mu aj motorky.
Opakom majetkového priznania je informácia o príjmoch Kaliňákovho šéfa, predsedu vlády Roberta Fica. Za výkon verejnej funkcie v roku 2023, kedy bol pred nástupom do vlády poslancom parlamentu, priznal 54 tisíc eur. Okrem toho uvádza ďalšie príjmy vo výške 47 tisíc eur. Nie je pritom jasné z akej činnosti tento príjem pochádza.
„Do aktuálneho majetkového priznania pribudol Ficovi byt, ktorý si koncom vlaňajška kúpil od straníckeho kolegu Dušana Muňka za 509-tisíc eur. Patrí k nemu aj garáž. Denník Sme už pred časom upozornil, že Muňko predal premiérovi byt za menej, než ho sám kúpil,“ uvádza ďalej denník.
Prezident Peter Pellegrini zas v majetkovom priznaní uvádza užívanie vily jeho priateľa a poslanca Hlasu Petra Náhlika. Prezident v dokumente uviedol, že vilu v bratislavskej Trnávke užíva bezodplatne. Náhlik najprv vlastníctvo vily zatajoval, priznal ju až po tom, ako na povrch vyplávali informácie, že ju obýva nová hlava štátu.
„Pellegrini v majetkovom priznaní vykázal za vlaňajšok príjmy len z verejnej funkcie. Dovedna to bolo 48 121 eur, čo vychádza na 4 010 eur mesačne. Ako vypočítal túto sumu, nie je zrejmé. Je možné, že do kolónky uviedol čistý príjem bez paušálnych náhrad,“ píše o Pellegríniho príjmoch Denník N.
Okrem užívania Náhlikovho domu Pellegrini priznal vlastníctvo bytu v bratislavskom Zuckermandli s dvomi garážovými miestami, byt v Banskej Bystrici s garážou, pozemok v banskobystrickej časti Radvaň, rekreačnú chatu na Králikoch, či lúku v Lukavici.
Najlepšie zarábajúcim politikom za rok 2023 bol na Slovensku predseda SNS Andrej Danko. Priznal príjmy vo výške viac ako 411 tisíc eur. Z výkonu verejnej funkcie to však bolo len niečo cez 12 tisíc eur. Danko sa po voľbách v septembri 2023 znovu stal poslancom parlamentu.
„V prípade Danka je pozoruhodné, že jeho strana vlani organizovala nákladnú miliónovú kampaň k predčasným voľbám, na ktorú sa skladali politici z kandidátky, niektorí aj značnými sumami (Tomáš Taraba požičal SNS štvrť milióna eur). Danko medzi darcami a veriteľmi nefiguruje. Zdroj jeho vlaňajších príjmov nie je možné z majetkového priznania vyčítať, mohlo by ísť o predaj nehnuteľnosti, vďaka čomu sa mu zvýšil podiel v jeho rodinnej firme S&D HOUSE,“ píše o Dankovom daňovom priznaní Transparency International Slovensko.
Na druhom mieste rebríčka príjmov sa umiestnil Ľudovít Odór, ktorý zarobil viac ako 245 tisíc eur, z verejnej funkcie to bolo viac ako 120 tisíc eur - Odór pôsobil ako predseda úradníckej vlády. Zuzana Čaputová skončila tretia s príjmom takmer 190 tisíc eur, ktorý pochádzal výlučne z platu prezidentky. Na ďalších miestach skončili minister športu Dušan Keketi, či poslanci Smeru Vladimír Baláž a Jozef Habánik.
Organizácia však upozorňuje, že v majetkových priznaniach sa objavujú len veľmi nekonkrétne údaje a zdroj príjmov je tak ťažké určiť. „O tom, že majetkové priznania slovenských politikov nedokážu slúžiť ako nástroj kontroly majetkových prírastkov, sa hovorí dlho,“ konštatuje Transparency International.