Kryje PZP aj poškodenie auta vodou? Toto by ste o ňom mali vedieť


Automoto

Foto: Kryje PZP aj poškodenie auta vodou? Toto by ste o ňom mali vedieť

Po nedávnych povodniach sa mnohí majitelia áut dostali do pomerne nepríjemnej situácie. Voda dokáže na vozidle napáchať veľké škody, ktorých oprava stojí často niekoľko stoviek, neraz aj tisícok eur. Pokiaľ nemáte havarijné poistenie, neostane vám nič iné, než tieto čiastky zaplatiť z vlastného vrecka.

Vedeli ste, že poškodenia spôsobené povodňou sa vám môžu preplatiť aj z povinného zmluvného poistenia?

PZP kryje škody na cudzom majetku

Štandardné povinné zmluvné poistenie slúži na pokrytie škôd, ktoré svojím autom spôsobíte na majetku alebo zdraví iných osôb. Konkrétne napríklad škody na cudzom vozidle, ceste, zvodidlách alebo súkromnom pozemku, na zdraví a usmrtení osôb a dokonca aj právne zastupovanie a náklady na ušlý zisk druhým osobám.

Z toho vyplýva, že ak vám auto poškodí vysoká voda, zo štandardného PZP si nemôžete uplatniť náhradu škody. Na tieto účely slúži práve havarijné poistenie, ktorý kryje váš majetok. V dnešnej dobe však existuje ešte jedno výhodné riešenie, ako si viete nechať preplatiť opravy na vašom aute z poistenia a pritom nemusíte mať uzatvorenú havarijnú poistku.

Výhodné pripoistenie k PZP

Väčšina poisťovní dnes ku klasickému PZP ponúka aj viacero pripoistení. A práve tie slúžia na krytie škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Jedným z najobľúbenejších je pripoistenie poškodenia vozidla pri živelnej udalosti. To vám dokáže pokryť náklady na opravu vášho auta, keď vám ho poškodí povodeň, padnutý konár, krúpy alebo iný prírodný živel. Podmienky krytia závisia od konkrétnej poisťovne.

Oplatí sa vám pripoistenie k PZP?

Pýtate sa, kedy sa viac oplatí uzatvoriť havarijné poistenie a kedy len pripoistenie k PZP? Havarijné poistenie je skvelou voľbou hlavne v prípade drahších a novších vozidiel. Jeho výhodou je široký rozsah krytia. Môžete si z neho preplatiť škody spôsobené dopravnou nehodou, vandalmi, prírodným živlom či neopatrnými vodičmi na parkoviskách. Na krytie sa vzťahujú len malé obmedzenia. Nech sa vám s autom stane čokoľvek, viete sa spoľahnúť, že opravu škôd nebudete platiť z vlastného vrecka.

Na druhej strane, pokiaľ máte staršie auto s menšou trhovou cenou, je možné, že havarijné poistenie bude príliš drahé a nebude vám dávať veľký zmysel. Ak ale aj napriek tomu chcete ochrániť svoj rozpočet pred veľkými nákladmi pri poškodení vozidla, ideálnou voľbou môže byť práve pripoistenie.

Vyskladajte si poistenie podľa vašich potrieb

Hlavným benefitom pripoistenia k PZP je nižšia cena ako v prípade havarijného poistenia. Poistku si totiž môžete vyskladať presne podľa vašich potrieb. Napríklad, viete si zaplatiť len pripoistenie prírodného živlu a poškodenia čelného skla, ale nemusíte si platiť pripoistenie stretu so zverou alebo vandalizmu. Jednoducho, zaplatíte len za to, čo skutočne potrebujete. Ročne tak dokážete ušetriť aj niekoľko stoviek eur v porovnaní s klasickým havarijným poistením.

Nezabúdajte: Pripoistenie k PZP nemusí pokrývať všetky typy škôd tak ako havarijné poistenie. Vopred si preto vždy dôkladne prečítajte zmluvné podmienky, aby ste mali jasno v tom, na čo všetko sa vzťahuje a v akých prípadoch vám veľmi nepomôže (zdroj).

  Ako nájsť najvýhodnejšie PZP v priebehu pár minút?

V dnešnej dobe už väčšina poisťovní ponúka k PZP aj rôzne druhy pripoistenia a zorientovať sa vo všetkých ponukách a balíčkoch nie je vždy úplne ľahké. Práve preto sa pri výbere poistky oplatí využiť online porovnávač, napríklad Najlacnejsiepzp.sk. Vyplníte niekoľko základných údajov a zobrazí sa vám prehľad ponúk od jednotlivých poisťovní. Na jednom mieste tak uvidíte, aká je výška krytia a koľko zaplatíte za poistenie vášho konkrétneho auta. Ľahko si tak vyberiete tú najvýhodnejšiu poistku, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky.



Zdroj: Inzercia/PR článok

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj