Komičku Simonu nahnevali vyjadrenia kontroverznej influencerky Niny Janovej. Hádka o obezite


O čom je spor Simony First a Niny Janovej?

Foto: Komičku Simonu nahnevali vyjadrenia kontroverznej influencerky Niny Janovej. Hádka o obezite Foto: Instagram/simona.comedy, ninajanova

Internet rozohnil ďalší celebritný spor. Komička Simona First zverejnila paródiu na kontroverzné vyjadrenia tanečníčky Niny Janovej. Na svojom TikToku ľudí vyzvala, aby prestali normalizovať obezitu. „Mám plné zuby ľudí, čo trepú o veciach, o ktorých nemajú ani páru. Asi zavediem novú rubriku Bizár z Tiktoku, lebo už neviem fakt,“ reagovala komička na Janovej video. 

Simona First, predtym Salátová, bola v minulosti obeťou bodyshamingu od iných známych celebrít. Z jej nadváhy si robil žarty raper Rytmus, ktorý jej fotografiu z relácie Silná zostava upravil tak, aby na nej pôsobila väčšia. Nevyberané slová na Simoninu adresu utrúsil aj syn Richarda Sulíka. „Aký paradox, že s priezviskom Salátová je to tučná sviňa. Ja som si myslel, že má aspoň 42 rokov,” povedal Filip Sulík v čase, keď Simona ešte nebola vydatá, a mala iné priezvisko.

Najnovšie vyjadrenia Niny Janovej komičku rozčúlili. Influencerka a tanečnica, ktorá je známa svojimi kontroverznými názormi vyzvala ľudí, aby prestali normalizovať obezitu. Prestaňte hovoriť obéznym ľuďom pi*oviny. Ja sa nesmejem takým ľuďom, môžeš mať chorobu, milión vecí, alebo proste len žereš. A všetci len, ty si nádherná, nikdy sa nemeň. Super a čajka do päť rokov tu ani nebude. Prestaňte klamať, obezita je choroba,“ vraví vo videu a dodáva, že by spoločnosť mala obéznych ľudí podporovať, aby sa zlepšili. 


Komička následne natočila paródiu ako ledva kráča a tľapká sa po bruchu s názvom „ja na ceste normalizovať obezitu“. Sama sa aktuálne snaží schudnúť, dokonca začala navštevovať aj fitko.. Pomáhať jej v tom má známy tréner a výživový poradca.


Táto téma rozvírila vody po celom svete a najvýraznejšia bola práve v USA a v Hollywoode. Hnutie „body positivity“ (pozitívne vnímanie vlastného tela, pozn. red.) vyvolalo zmeny aj na filmovom plátne. V blockbusteroch sa začali prvýkrát objavovať ženy, ktoré nie sú stereotypne chudé a postupne sa tento trend premietol do všetkých kútov kultúrneho priemyslu.  

O normalizácii obezity sa robila mnoho štúdií. Jedna z nich skúmala ako vykresľovanie obezity v britských médiách vplýva na širšiu populáciu. Podľa ich zistení sú hlavné naratívy dva. Ako zobrazovanie obezity a jej zosmiešňovanie škody jednotlivcom, ktorí sú obézni a druhý hovorí o tom, ako prehnané schvaľovanie obezity podkopáva úsilie lekárov ju zvrátiť.

„Je možné, že nárast podielu populácie s nadváhou alebo obezitou mohol mať za následok normalizujúci účinok na vnímanie hmotnosti a v dôsledku toho zmeniť spoločenskú ideológiu obezity. To znamená, že prah toho, čo sa v komunite považuje za „tučné“, môže stúpať, aby sa prispôsobil zvýšenej priemernej hmotnosti v populácii. Je preto možné, že prostredníctvom sociálnej kondície si jednotlivci môžu racionalizovať rozsah a/alebo riziká obezity na základe vnímania fyzickej zdatnosti a sociálnej kondície morfológie tela,“ uvádza iná  štúdia z roku 2011. 

Posledné dáta o obezite populácie na Slovensku sú z roku 2019. Viac ako 23 % obyvateľov je kvalifikovaných ako obéznych a zväčšia ide o dospelých jedincov vo veku 35 až 44 rokov. Medzi najčastejšie zdravotné problémy spájané s obezitou patria kardiovaskulárne problémy, cukrovka druhého typu, spánkové apnoe či problémy s kĺbmi. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj