VIDEO: Visolajský sa obul do najbohatších Slovákov. Na slovenskom zdravotníctve zarába niekoľko ľudí, tvrdí


Na slovenskom zdravotníctve zarába niekoľko ľudí, tvrdí Visolajský

Foto: VIDEO: Visolajský sa obul do najbohatších Slovákov. Na slovenskom zdravotníctve zarába niekoľko ľudí, tvrdí Foto: FB Jaroslav Haščák / FB Peter Visolajský / Agel

Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský tvrdo kritizuje pomery v slovenských nemocniciach. A to hlavne preto, že podľa jeho názoru sa u nás vytvorila skupina bohatých podnikateľov, ktorí na zdravotníctve zarábajú, kým bežní pacienti si do nemocníc musia nosiť vlastný toaletný papier, či prikrývať okná v zariadeniach handrami, aby na nich nefúkalo. Visolajský priamo spomenul Tomáša Chreneka, ktorého majetok sa odhaduje na 2 miliardy eur a rodinu Haščákovcov. Video s rozhorčeným predsedom lekárskych odborov sa šíri na sociálnej sieti.

„V našom zdravotníctve je sofistikovane vytvorený systém, ako z neho dostať peniaze pre pár ľudí. Keď teraz vyšiel rebríček Forbesu najbohatších Slovákov, tak na prvom mieste pán Chrenek, pán majiteľ Agelu, ktorý sa tam dostal za rok ministrovania pani Dolinkovej. Ďalej rodina Haščákovcov. Obidvaja v prvej štvorke. Náhoda? Obaja podnikajú v zdravotníctve,“ vyhlásil Visolajský v diskusii portálu Aktuality.

Tomáš Chrenek sa v aktuálnom rebríčku najbohatších Slovákov časopisu Forbes vyšvihol na prvé miesto. Hlavné podnikateľské aktivity má Chrenek v susednom Česku, na Slovensku je známy ako majiteľ siete zdravotníckych zariadení Agel. Jeho majetok Forbes odhaduje na 2 miliardy eur. Časopis Chreneka charakterizuje ako „zdravotníckeho magnáta.“

Rodina Haščákovcov sa v rebríčku najbohatších Slovákov za rok 2024 umiestnila na treťom mieste a jej majetok sa odhaduje na 1,8 miliardy eur. Skupina Penta na ktorej čele stojí Jaroslav Haščák masívne investuje v slovenskom zdravotníctve - patrí jej zdravotná poisťovňa Dovera, sieť lekární Dr. Max, či sieť nemocníc a polikliník.

„V tom slovenskom zdravotníctve, kde si musíte toaletný papier nosiť do nemocnice, kde musíte dávať handru na okno lebo vám prefukuje, v tom slovenskom zdravotníctve, kde vás ošetruje 70-ročná sestrička. Ja zažívam situácie v nemocnici, kde pacient sa sťažuje, že je chorý a nevládze, sestrička ho poháňa nech už ide ďalej a on povie, že čo na mňa kričíte, mám 60 rokov. A sestrička mu povie, ja mám 68 a robím tu,“ pokračoval v tvrdej kritike Visolajský. „Ale máme najbohatších Slovákov, ktorý z tohoto žijú. Tu sa stala najväčšia chyba.“


Podľa šéfa lekárskych odborov treba systém nastaviť tak, aby štát nedovolil zo zdravotníctva profitovať vybraným podnikateľom. Problémom vraj nie je v zdravotníctve štát a jeho spravovanie celého odvetvia, ale to, že v konečnom dôsledku sa zarába na pacientoch.

„My si musíme uvedomiť, že tá nemocnica je vaša nemocnica a od tej nemocnice závisí život vás, vašich detí, vašich vnúčat, starých rodičov. Keď niekto tam kradne, tuneluje, to nemôže byť človek, ktorý bude potom v Smotánke, že on podniká v nemocnici. Musíme pochopiť, že ak niekto kradne a okráda nemocnicu, tak okráda pacientov a chorých ľudí. To musí byť taká hanba, že takého človeka treba vytesniť,“ uzavrel Visolajský. 

Predseda Lekárskeho odborového združenia aj dnes na tlačovej konferencii kritizoval plán vlády urobiť zo štátnych nemocníc akciové spoločnosti. Visolajský tvrdí, že ide o ich faktickú privatizáciu a posilnenie vplyvu finančných skupín v zdravotníctve. Zároveň vyhlásil, že nový minister zdravotníctva Kamil Šaško nevyrokoval peniaze na platy lekárov a sestier a prezident Peter Pellegrini podpísal zákon, ktorý im platy v rámci takzvaného konsolidačného balíčka zmrazil.

Lekárske odborové združenie ďalej zbiera výpovede lekárov, aktuálne ich majú viac ako 2200. Podať ich chcú v rámci hromadných výpovedí koncom októbra. Peter Visolajský žiada o stretnutie premiéra, personálnym kolapsom zdravotníctva sa podľa neho má zoberať priamo Robert Fico.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj