Analýza, o ktorú sa opiera ministerstvo financií pri zvýšení DPH na knihy na 23 %, zatiaľ neexistuje. Inštitút finančnej politiky ju aktuálne zostavuje z interných dokumentov. Minister Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa počas tlačovej konferencie odvolával na analýzu OECD z roku 2014.
„Musím povedať, že sme robili analýzu, a knihy ako také sú doménou bohatších vrstiev obyvateľstva, takže budú za základnú sadzbu,“ povedal Kamenický pri oznámení konsolidácie. DPH na knihy je aktuálne stanovená na 10 %. Okrem analýzy OECD sa malo ministerstvo opierať aj o interný dokument Inštitútu finančnej politiky, ktorý bol zostavený na základe údajov z bankových účtov. Ten verejnosti sprístupnený nebol, pretože analýza k nemu ešte neexistuje.
V roku 2014 bola realizovaná analýza Distribučné efekty spotrebných daní v krajinách OECD. Z analýzy vyplýva, že zo znížených sadzieb na knihy benefitujú vysokopríjmové domácnosti. Vo všetkých analyzovaných krajinách sú sadzby na knihy regresívne, teda určované bez ohľadu na príjem.
Ku Kamenického zvýšenej dani sa vyjadrilo aj Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. Ich dáta ukazujú úplne iné výsledky. „Z našich skúseností a dát vyplýva, že knihy nakupujú vo veľkej miere aj sociálne slabšie vrstvy spoločnosti, dôchodcovia, či rodiny s deťmi. Považujeme za kľúčové, aby si knihy mohli dovoliť kupovať aj naďalej a mali tak stále prístup k vzdelaniu,“ uvádzajú v stanovisku.
Združenie si tiež myslí, že by mali mať učebnice a knihy rovnaké podmienky vydávania, keďže obe plnia rovnakú funkciu vzdelávania a šírenia informácií. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) presadil pri konsolidácii zníženú daň na učebnice 5 %.
„Každá prekážka, ktorú štát kladie vydávaniu a predaju kníh, sa odzrkadlí v menšom počte vydávaných, kupovaných a teda aj čítaných kníh. Tituly, ktoré ubudnú, pritom nebudú len tie komerčné, ale práve pôvodná tvorba slovenských autorov. Z tohto dôvodu radi poskytneme predstaviteľom politickej špičky našu expertízu a roky skúseností na neveľkom knižnom trhu, ktorý však s veľkým entuziazmom budujeme práve s cieľom vzdelanejšej a kultúrnejšej spoločnosti,“ dodávajú.
Minister Kamenický sa deň po ohlásení konsolidácie ohradil voči tvrdeniam, že chce, aby boli obyvatelia menej vzdelaní. Problémy Slovenska podľa neho nie sú v drahých knihách a ľudia vo svojich bežných životoch riešia iné problémy.
„Ľudia rozmýšľajú nad tým, kde si kúpia potraviny, aby ich mali najlacnejšie. To trápi ľudí na Slovensku! A nie kaviareň, ktorých trápi to, kde si môžu kúpiť latté. Tekvicové!“ hromžil minister na tlačovej konferencii.