Uplynulé dni priniesli v Bratislave okrem dažďa a silného vetra aj zníženie teplôt. V niektoré dni sa ručička teplomera vyšplhala maximálne na hodnoty okolo 10 stupňov. Oproti horúcim letným dňom, ktorými sa vyznačoval prvý septembrový týždeň, išlo o poriadne zníženie. Niektorí Petržalčania sa sťažujú na zimu v bytoch a pýtajú sa už aj na začiatok vykurovacej sezóny.
„Kúri sa už niekde v Petržalke?“ - Znie častá otázka zimovrivých občanov. „U nás áno (Budatínska), ale iba keď je chladnejšie samozrejme,“ odpovedala na sociálnej sieti Simona.
A má pravdu. Vykurovacia sezóna sa síce začala 1. septembra, ale kúriť sa v petržalských bytoch začína až pri poklese teploty pod určitú úroveň.
„Vykurovacia sezóna sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka. K spusteniu vykurovania dochádza, ak vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 °C a podľa predpovede počasia nemožno očakávať nárast vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu,“ oznamuje spoločnosť Veolia, ktorá sa stará o teplo v bytoch vo väčšine panelákov najväčšieho slovenského sídliska. Tieto podmienky si dodávateľ tepla neurčuje sám, stanovuje ich platná vyhláška ministerstva hospodárstva.
Kúriť v bytoch sa začalo v priebehu uplynulých chladných dní. Aktuálne teplota opäť vystúpila nad 20 stupňov cez deň a kúrenie tak nie je potrebné. 13. septembra okrem toho spoločnosť v Petržalke spustila technickú skúšku pripravenosti vykurovacieho systému.
Napriek spusteniu kúrenia sa niektorí Petržalčania sťažujú, že im teplo do radiátorov neprúdilo ani počas všetkých chladných dní. „Nám kúrili len v pondelok. Ostatné dni sme mrzli,“ ozval sa jeden z nich a rovnakú skúsenosť má aj Magdaléna. „Kúrilo sa iba v prvý deň ochladenia. Aspoň u nás na Pifflovej a Macharovej ulici.“
Problém však v takomto prípade nemusí byť na strane dodávateľa tepla. Jeho prísun do radiátorov totiž reguluje automat podľa vonkajšej teploty. Chyba môže byť aj u správcu konkrétneho domu.
„Na samotnú rýchlosť vykúrenia jednotlivých objektov či bytov výrazne vplýva aj vyregulovanie rozvodov v bytovom dome. Ak systém rozvodov nie je správne vyregulovaný, niektoré byty v tom istom paneláku majú radiátory horúce, iné, naopak, letné. Túto činnosť zabezpečuje správca bytového domu. Ďalší faktor, ktorý vplýva na rýchlosť vykúrenia, je orientácia bytového domu. Južné byty sa vykurujú rýchlejšie ako tie, ktoré sú orientované na sever, aj napriek tomu, že radiátory majú rovnakú teplotu,“ uvádza dodávateľ.