Nie všetci poslanci koaličných strán už pred hlasovaním vyjadrovali spokojnosť s odvolávaním Michala Šimečku. To sa prejavilo aj v samotnom hlasovaní. Lístky si neprevzali traja poslanci hlasu a za odvolanie opozičného lídra z funkcie podpredsedu národnej rady nakpokon zahlasovalo 76 zákonodarcov. Počet hlasov potrebných na Šimečkovo odvolanie tak prekročili len tesne. Ak by nehlasoval ďalší poslanec, alebo poslankyňa koalície, Šimečku by neodvolali.
Hlasovacie lístky si neprevzali poslanci strany Hlas Roman Malatinec, Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Hlasovalo sa tajne, poslanci odchádzali do uzavretého priestoru, kde hlasovacie lístky vhodili do urny. Opozičné strany avizovali, že sa odvolávania Šimečku nezúčastnia.
„Hlas by mal robiť svoju politiku a nedať sa vtiahnuť do tohto boja,“ povedal pre denník Sme poslanec Malatinec. Odmietavo na odvolávanie zástupcu opozície vo vedení parlamentu reagoval po hlasovaní aj Samuel Migaľ: „Sú tu ďalšie témy, ktorými by sme sa mali zaoberať.“
Koalícia Šimečku odvolala v deň, keď vláda ohlásila masívne zvýšenie DPH vo viacerých oblastiach.
Predseda Progresívneho Slovenska na svoje odvolanie zareagoval na sociálnej sieti. Šimečka predpokladá, že sa jeho odvolaním vyriešia všetky problémy Slovenska.
„Zlacnejú potraviny, učiteľky a zdravotné sestry budú mať vyššie platy, naše deti prestanú utekať do zahraničia, do Košíc prídete po diaľnici a aj tá voda z pivníc sa vypumpuje sama. Po 4600 dňoch vlády Roberta Fica konečne prestaneme byť najhorší v predčasných úmrtiach, naši mladí nebudú mať druhé najmenej dostupné bývanie v Európe a milión ľudí na Slovensku prestane byť ohrozených chudobou. Gratulujem Robertovi Ficovi, síce mu to trvalo vyše 30 rokov poslancovania a premiérovania, ale konečne našiel svätý grál, ako vládnuť pre ľudí na Slovensku,“ napísal líder PS.
Robertovi Ficovi zároveň odkázal, že sa teší ako ho porazí vo voľbách. Zopakoval tak rovnaký výrok, ktorý predsedovi vlády adresoval v deň, keď o jeho odvolaní v parlamente prebiehala rozprava. Progresívne Slovensko už predtým priebeh odvolávania označilo za frašku.
„Tu nejde o Michala Šimečku, tu ide o niečo úplne iné. Ide o pošliapanie demokracie, ide o pošliapanie demokratických pravidiel, ktoré tu fungovali 34 rokov, a preto sa nám to nepáči,“ reagoval podľa Denníka N na odvolanie Šimečku predseda KDH Milan Majerský.
„Vládna koalícia už dávno stratila všetky zábrany a dnes nám to len opäť pripomenuli. Odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu NR SR nebolo o jeho pochybení ani morálnom zlyhaní. Je to arogancia moci v priamom prenose, za ktorou sa v skutočnosti skrýva slabosť a bezradnosť. Odvolať opozičného lídra z postu podpredsedu sa im síce podarilo, ale neprekryli neschopnosť zvoliť predsedu parlamentu. Koalícia tak spochybňuje základné inštitúcie štátu, pretože sa tvári, že nemať druhého najvyššieho ústavného činiteľa, predsedu NR SR, je v poriadku,“ zareagoval na sociálnej sieti na odvolanie Šimečku neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok. Ten nedávno oznámil vstup do straníckej politiky a jednou z možností je to, že zakotví v Progresívnom Slovensku.
Odvolanie Šimečku naopak privítal predseda strany Republika Milan Uhrík.
Koalícia odvolaním Šimečku porušila nepísané parlamentné pravidlo, ktoré hovorí o tom, že jedno miesto podpredsedu národnej rady patrí opozícii a tá rozhoduje, kto z jej radov ho obsadí. Parlament zároveň kvôli sporom v koalícií nemá predsedu, ktorého od odchodu Petra Pellegriniho do prezidentského paláca zastupuje Peter Žiga z Hlasu. Ambíciu viesť parlament má predseda SNS Andrej Danko, ktorého podporuje Robert Fico. Proti je strana Hlas, ktorá tvrdí že jej funkcia patrí na základe koaličnej zmluvy. Parlament po odvolaní Šimečku budú viesť len traja podpredsedovia, čo môže viesť k problémom pri vedení schôdzí národnej rady. Opozičné strany po odvolaní Šimečku z funkcie avizujú, že miesto podpredsedu národnej rady neobsadia.