Zrušenie NAKA, ktorá zanikla prvého septembra, by mohlo byť nezákonné. Myslí si to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá získala dokument odborového zväzu polície. Policajti, ktorí boli preradení na iné oddelenia by tak mohli žiadať náhradu mzdy.
„Celá organizačná zmena bola robená narýchlo a účelovo v snahe zbaviť sa policajtov a toto je dôsledok,“ uviedol bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko, ktorý v nadácii pôsobí. Prvé septembra boli stovky policajtov preradené na krajské a okresné riaditeľstvá. NAKA nahradili tri nové útvary Národná protidrogová jednotka, Protiteroristická centrála a Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
Nadácia Zastavme korupciu získala dokument odborového zväzu, z ktorého vyplýva, že návrhy personálnych rozkazov s nimi neboli prerokované. Najvyšší súd už v minulosti označil takýto postup za nezákonný.
Z dokumenty vyplýva, že návrh na vyjadrenie dostali 6. septembra, až po tom, čo boli personálne rozkazy vydané a doručené policajtom. Odborový zväz voči nim zaujal nesúhlasné stanovisko. Zákon o štátnej službe kladie služobnému úradu za povinnosť prejednať s príslušným odborovým orgánom návrh na preloženie policajta.
„Hrozí tak, že všetci policajti, ktorí podali voči personálnym rozkazom odvolanie budú úspešní. V minulosti už ministerstvo takúto chybu urobilo, pričom Najvyšší súd SR vo svojom rozsudku (8Sžo/21/2013 z 20.03.2014) konštatoval, že personálne rozkazy sú nezákonné a zrušil ich,“ uviedla riaditeľka Nadácia Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Redakcia sa snaží získať aj stanovisko rezortu vnútra. „Máme za to, že v rámci reorganizácie NAKA bolo postupované podľa zákona,“ uviedlo pre Bratislavak tlačové oddelenie.