V národnej rade sa predpoludním začalo odvolávanie podpredsedu parlamentu Michala Šimečku. Predseda Progresívneho Slovenska má podľa vládnej koalície vo funkcii skončiť kvôli dotáciám, ktoré od štátu dostali mimovládne organizácie, kde sú členmi jeho rodinní príslušníci. Do rozpravy sa prihlásilo 44 poslancov a poslankýň, rokovať sa pravdepodobne bude do večerných hodín.
Ako prvý vystúpil navrhovateľ odvolania lídra Progresívneho Slovenska z parlamentnej funkcie, poslanec Tibor Gašpar zo Smeru - SSD. Návrh na odvolanie sa podľa neho riadi zistením auditu ministerstva spravodlivosti. Gašpar zároveň vyhlásil, že Šimečka organizoval opozičné protesty proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej preto, aby jeho rodina neprišla o dotácie.
„Zneužíval ste politické a občianske právo na zhromažďovanie, aby ste prekryli vážne obvinenia,“ vyhlásil v pléne národnej rady Gašpar. Šimečkovi zároveň vyčítal pôsobenie jeho otca Martina Šimečku v štruktúre Denníka N.
Po Gašparovi vystúpil odvolávaný Michal Šimečka. Zameral sa predovšetkým na kritiku vlády premiéra Fica za to, že nenaštartovala rozvoj Slovenska, ktoré podľa lídra PS pod vedením Fica dlhodobo stagnuje.
„Robert Fico a jeho vláda sú prekážkou tomu, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie,“ povedal vo vystúpení v pléne parlamentu Šimečka. Zároveň pripomenul, že jeho rodina zažívala útoky už počas komunistického režimu, či mečiarizmu a prežije aj teraz. Šimečka tiež povedal, že s prideľovaním dotácií nič nemá a rozhodujú o nich príslušné ministerstvá, ktoré dotácie prideľovali aj počas vlád Smeru. „Ak ma odvoláte, budem mať viac času na zvýšenie úsilia, aby sme vás porazili vo voľbách. Aj naše zhromaždenia sú omnoho slušnejšie, aké organizoval Smer v minulosti a budeme v nich pokračovať,“ vyhlásil Šimečka.
„Mimoriadna schôdza na odvolávanie Michala Šimečku je fraška. Nepočuli sme žiadne argumenty, ani silné prejavy. Za koalíciu v rozprave vystupuje Tibor Gašpar, asistuje mu pán Glück a pani Vaľová. Toto je dnes tvár Smeru. Ani ich vlastní poslanci nemajú chuť sa k tomuto vyjadrovať. Je očividné, že je to návrh jedného človeka, ktorý rieši svoje krivdy z minulosti. A zjavne pri tom nemá podporu,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Strany Progresívne Slovensko, KDH a SaS zároveň avizovali, že sa tajného hlasovania o odvolaní Šimečku z funkcie nezúčastnia. Kedy sa hlasovanie uskutoční zatiaľ jasné nie je. V piatok sa v parlamente tradične nehlasuje, najbližším termínom môže byť utorok na budúci týždeň. Niektorí koaliční poslanci však podľa Denníka N naznačujú, že k hlasovaniu nakoniec vôbec nemusí dôjsť.
Ako prvý verejne spomenul možnosť odvolať opozičného podpredsedu parlamentu premiér Robert Fico. Predseda vlády sa niekoľkokrát vyjadril, že si nevie predstaviť situáciu, ak by jeho rodina dostala štátne dotácie vo výške viac ako milión eur.
Známe sú pritom informácie o bratovi premiéra Fica Ladislavovi, ktorý v minulosti podnikal so štátom. Štátne zákazky získal napríklad pri rekonštrukcii športovej haly v Nitre, či pri výstavbe rýchlostnej cesty R1. Sám Robert Fico zas funguje na štátnych peniazoch prakticky celý aktívny život. Po skončení štúdia vstúpil do komunistickej strany a pôsobil v štátnom akademickom prostredí. V roku 1992 sa prvýkrát stal poslancom, neskôr viacnásobným predsedom vlády. Všetky funkcie, ktoré Fico zastával, či zastáva financuje štát.