Niekdajší rajón korčuľovania, obľúbené miesto na stretnutia mladých či romantický zážitok na ľade. Aj takéto bolo Štrkovecké jazero kedysi. Na zamrznutom jazere ružinovská mládež pravidelne hrala hokejové zápasy. Bratislavčania spomínajú na to, čo všetko im jazero dalo a aké bolo kedysi.
„Každú zimu sme tam šantili na korčuliach,“ napísal Robert. Desiatky Bratislavčanov sa prihlasujú k tomu, že sa na jazero v minulosti chodili korčuľovať. Gabika hovorí, že Štrkovec naposledy navštívila so synom pred 17 rokmi.
Nie každý Bratislavčan má však na jazero dobré spomienky. Niektorí sa sťažujú na kvalitu ovzdušia, ktorá tam kedysi bola, pre výstavbu sídliska. „Všetko sa len pripravovalo a stavalo, len tie nostalgické povzdychy pri tom zaprášenom brehu a okolí, ktoré pôsobí ako po výbuchu, sú smiešne,“ tvrdí Braňo.
Iní to zas považujú za krásne obdobie ich detstva. Život sa vtedy zdal jednoduchší, v mladšej mysli predsa len vyzerala krajina navôkol trochu inak. „Skvelé časy a skvelé zimné obdobia,“ dodáva Zuzana.
Barbora zas upozorňuje na to, že spomienky na zamrznutý Štrkovec nemusia byť len nostalgiou. Jazero zamrzlo aj počas minulej zimy. „Aké boli časy? Veď poslednú zimu to bolo zamrznuté a ľudia sa tam korčuľovali. Netvrdím, že to bolo počas celej zimy (to asi nikdy), ale dalo sa. Tak možno skúste vytiahnuť z domu nosy a korčule namiesto vyplakávania za starými dobrými časmi,“ napísala.
Štrkovecké jazero vzniklo v 50. rokoch, kedy sa začala výstavba sídliska a ťažba štrkopieskov. Cez Vrakuňu sem kedysi siahalo z Malého Dunaja Mlynské rameno. To po výstavbe zaniklo a po ťažbe ostalo len jazero. Keďže bager stál vždy v jeho strede, je práve tam najplytšie. Do roku 1989 bol Štrkovec prírodným kúpaliskom. Dnes je v ňom kúpanie pre kvalitu vody zakázané a slúži skôr rybárom a vodnému vtáctvu.