Slovensko sa nového systému protivzdušnej obrany dočká koncom budúceho roka, alebo do maximálne 18 mesiacov. Vláda schválila nákup šiestich kusov mobilného systému protivzdušnej obrany z Izraela. Podľa ministra obrany Róberta Kaliňáka zo Smeru - SSD je predpokladaná cena zbraňových systémov 554 miliónov eur.
Káliňák po rokovaní vládneho kabinetu zároveň uviedol, že rokovania s Izraelom o nákupe systémov sú zložité, dlho trvajú, avšak aktuálne sa dostali do finálnej fázy. Príležitosť v obchode vidí tiež pre slovenských podnikateľov a firmy.
„Slovenskí podnikatelia alebo slovenské spoločnosti budú môcť byť viac zapojení v tomto projekte, rovnako tak sme sa posunuli v otázke podmienok, v otázke ceny aj v otázke času,“ povedal podľa Denníka N Kaliňák.
Okrem izraelského systému protivzdušnej obrany bol v hre aj nákup od taliansko-francúzskeho, alebo nórsko-amerického konzorcia. Kaliňák už v minulosti označil izraelskú ponuku za najvýhodnejšiu.
„Výsledkom týchto rokovaní bola skutočnosť, že ponuky na systémy SAM-M od štátu Izrael sú z ekonomického, technického aj časového hľadiska najvýhodnejšie,“ uvádza ministerstvo obrany v materiáli schválenom vládou.
Slovensko aktuálne disponuje pozemným systémom protivzdušnej obrany značky KUB. Ide o produkt sovietskeho armádneho priemyslu a pochádza z rokov 1978 až 1983. Podľa ministerstva obrany je tento systém už technicky aj morálne zastaraný a nepostačuje súčasným nárokom na obranu štátu.
Minister obrany po rokovaní vládil čelil aj otázkam, či je vhodné zbraňový systém nakupovať práve z Izraela, ktorý je kritizovaný za vojenskú operáciu proti palestínskym územiam počas ktorej má dochádzať k porušovaniu ľudských práv Palestínčanov.
„Nevidím súvislosť s tým, že sa snažím, aby som čo najrýchlejšie mohol poskytnúť protivzdušnú obranu Slovenskej republike. To je základný záujem Slovenskej republiky,“ povedal na margo vojny v Palestíne Róbert Kaliňák.
Minister obrany zároveň vyhlásil, že zbraňové systémy S-300, ktoré Slovensko počas vlády premiéra Eduarda Hegera darovali Ukrajine, boli funkčné. Vtedajší minister Jaroslav Naď tvrdil, že prevádzka systému je neefektívna a pri obrane Slovenska bude užitočnejší na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Nemecko následne na územie Slovenska presunulo systém Patriot.
Vojenský analytik Matej Kandrík v súvislosti s nákupom nového systému protivzdušnej obrany upozorňuje, že veľmi náročné je celú operáciu hodnotiť bez oboznámenia sa s detailami izraelskej, ako aj konkurenčných ponúk. Oficiálne tiež podľa neho zatiaľ nie je pomenovaný dodávateľ, konkrétny systém, ako aj špecifická konfigurácia, ktorú Slovensko napokon dostane.
„Vo všeobecnosti však platí, že Izrael je v oblasti protivzdušnej obrany absolútna svetová špička. Systémy, ktoré ponúkajú izraelské štátne, či súkromné firmy majú punc bojového nasadenia a overené výsledky. Nákup týchto systémov odporučila a schválila ešte úradnícka vláda na jeseň 2023. Je dobrou správou, že tento projekt nespadol zo stola a pokračuje,“ ohodnotil základné podmienky nákupu analytik.
Matej Kandrík zároveň tvrdí, že nákup až šiestich jednotiek sa Slovensku vyplatí, pretože cena by mala byť v konečnom dôsledku nižšia, ako pri nákupe len jedného kusu. „Rozhodnutie nakúpiť šesť batérií namiesto pôvodne plánovanej jednej sa pochopiteľne odrazilo na nižšej jednotkovej cene, zafungoval efekt množstevnej zľavy. Rámcovo zverejnená cena určite nebudú nepatričný dojem, bavíme sa predsa len o sofistikovanej, komplexnej a teda aj drahej technike.“