Bratislavský samosprávny kraj spustil nový webový portál umenia vo verejnom priestore. Spolu s odborným výskumom projekt mapuje a dokumentuje diela, ktoré pochádzajú z druhej polovice 20. storočia. Teda zo socializmu, obdobia normalizácia až smerom k súčasnosti. Informoval o tom riaditeľ komunikácie a marketingu BSK a poslanec mestskej časti Rača Michal Feik.
„Na území Bratislavského kraja sa nachádza množstvo umeleckých diel, ktoré často ostávajú skryté a zabudnuté. Chceme, aby ľudia lepšie spoznali históriu a kultúrnu hodnotu nášho kraja, ako aj prispeli k ich ochrane pre budúce generácie. Tento projekt je dôkazom, že umenie má nezastupiteľné miesto vo verejnom priestore a je našou povinnosťou ho zachovať a prezentovať,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Projekt nemapuje len exteriérové stavby, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú v interiéry. Jeho zámerom je upozorniť na artefakty, ktoré sú na budovách či pozemkoch, ktoré vlastní Bratislavský samosprávny kraj. Ide napríklad o stredné školy, internáty, zdravotné strediská, domovy sociálnych služieb, parky, fasády a podobne.
„Portál obsahuje fotograficky zdokumentované umelecké diela s kunsthistorickým popisom a prepojením do kontextu storymáp, kde má návštevník možnosť vidieť podľa GPS súradníc presnú polohu zvoleného artefaktu. Nechýbajú ani popisné informácie týkajúce sa druhu diela, autorstva, roku realizácie, materiálu či jeho súčasného stavu,“ vysvetľuje Feik.
V súčasnosti má BSK zmapovaných a popísaných 54 umeleckých diel, ktoré vedieme v mapovej databáze. Webová mapa sa bude priebežne dopĺňať o nové vyskúmané artefakty nachádzajúce sa vo verejnom priestore Bratislavy a Bratislavského kraja.