SaS predstavila balík spravodlivosti. Chce zmeniť výšku škody pri krádeži, či okresať právomoci ministra pri dovolaní


SaS navrhuje okresať právomoci ministra a zvýšiť výšku škody krádeže

Foto: SaS predstavila balík spravodlivosti. Chce zmeniť výšku škody pri krádeži, či okresať právomoci ministra pri dovolaní Foto: SaS

Opozičná SaS predstavila svoj „balík spravodlivosti“, ktorý tvoria štyri návrhy zákonov. Strana ich chce preložiť na septembrovú schôdzu. Reaguje tak na vyjadrenia obchodných reťazcov, ktoré evidujú zvýšený počet krádeží po schválení novely Trestného zákona. 

Tá zvýšila hranicu trestného činu pri krádeži z pôvodných 266 eur na 700 eur. V prípade, že by bol trestný čin zopakovaný, hrozil by mu trest odňatia slobody. Po novele trestného zákona zaplatí len pokutu najviac 331 eur. „Nastavili sme tu signál, že sa kradnúť oplatí. Za krádež do 700 eur hrozí pokuta 300 eur,“ tvrdí poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. 


Strana preto navrhuje, aby hranica trestného činu pri krádeži začínala od škody 500 eur. „Toto je tá hranica, ktorú Slovensko zvládne,“ dodáva. SaS tiež navrhuje, aby sa zmenila aj výška najvyššej možnej sankcie pri krádeži a to až do sumy 2-tisíc eur

Liberáli chcú tiež okresať právomoci ministra spravodlivosti v prípade dovolania. Reagujú tak na prepustenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na slobodu. „Je zjavné, že ten obrovský priestor, ktorý mal minister spravodlivosti pri prepúšťaní ľudí na slobodu, treba zúžiť. Tak, aby to nemohol urobiť sám, ale aby o tom rozhodol súd,“ vysvetľuje exministerka. 

V návrhu súdu navyše stanovujú lehotu, počas ktorej musí o dovolaní rozhodnúť. Pre prvostupňový súd má byť táto lehota stanovená na 10 dní. 



Štvrtý návrh SaS rieši prerozdeľovanie spisov medzi prokurátorov. Strana chce, aby bola daná vec prokurátorovi pridelená na základe náhodného výberu, podobne, ako to je v súčasnosti u sudcov. 

Poslanec SaS Juraj Krúpa na tlačovej konferencii tvrdil, že nárasty krádeží nepocítili len reťazce, ale aj samotní policajti. „Podľa informácií, ktoré mám od príslušníkov Policajného zboru, kradnutie narástlo päťnásobne a policajti nestíhajú tieto priestupky riešiť. Teraz to riešia tak, že poškodením odporučia, aby sa obrátili na úrady. Na uliciach nechávajú prázdne policajné autá v rámci prevencie. Ak tam nie je policajt, je tam aspoň auto,“ povedal.

Redakcia sa snaží získať stanovisko ministerstva vnútra. „Momentálne nie je možné poskytnúť presné údaje o náraste alebo poklese drobných krádeží v obchodoch, nakoľko štatistiky, týkajúce sa týchto krádeží, sú zaznamenávané na mesačnej báze, teda od prvého dňa v mesiaci do posledného dňa v mesiaci a aktuálne údaje za obdobie po účinnosti novely od 6. augusta 2024 ešte nie sú k dispozícii. Okrem toho, v rámci dostupných priestupkových štatistík neexistujú špecifické údaje pre krádeže v obchodoch, teda drobné krádeže tovaru, čo znamená, že tieto údaje nie je možné presne štatisticky vykázať,“ uviedol tlačový odbor rezortu a zároveň dodal, že opatrenia s prázdnymi autami polícia nevykonáva. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj